Stiri bursiere

Informatii piata

Orice miscare a pretului unui instrument financiar listat la bursa are la origine o stire bursiera. Noi iti punem la dispozitie o selectie a celor mai importante stiri financiare de ultima ora, pentru a putea lua deciziile investitionale in deplina cunostinta de cauza.

15.10.2009

  • Petrom poate vinde rafinaria Petrobrazi de la 1 ianuarie 2010

    Adevarul   SNP

    ___
    Petrom va elimina din actul constitutiv prevederile din contractul de privatizare care expira la 31 decembrie 2009, printre care si obligativitatea de a nu inchide sau instraina rafinaria Petrobrazi, considerat activ de baza al companiei. Propunerea de eliminare a acestor prevederi din actul constitutiv urmeaza sa fie aprobata in Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor, convocata pentru 20 octombrie 2009. Modificarile vor intra in vigoare la 1 ianuarie 2010. Astfel, in notele privind ordinea de zi a AGEA, se arata: „Se propune eliminarea urmatoarelor articole din Actul Constitutiv: (...) Prevederile referitoare la aprobarea de catre Consiliul de Supraveghere a schimbarii sediului Societatii, intrainarea, constituirea sau transmiterea de drepturi reale cu privire la rafinaria Petrobrazi, precum si orice alt activ a carui valoare depaseste suma de 75 de milioane de euro, sunt propuse spre eliminare“. Prin contractul de privatizare, grupul austriac OMV, care a preluat 51% din actiunile Petrom in 2004, s-a angajat sa nu schimbe obiectul de activitate al companiei pe o perioada de cel putin cinci ani si sa nu initieze sau sa sustina dizolvarea, lichidarea voluntara sau fuziunea ori divizarea societatii. In contractul de privatizare prin care OMV a devenit actionar majoritar la Petrom se precizeaza cu grupul austriac se obliga ca timp de cinci ani 'sa nu instraineze in niciun mod si sa nu inchida (cu exceptia cazurilor in care acest lucru este in mod rezonabil necesar pentru efectuarea de lucrari de intretinere reparatii sau imbunatatiri tehnice) niciun activ de baza'. Cu toate acestea, un activ de baza nu va fi considerat instrainat daca este inlocuit cu un activ similar, cu conditia sa fie localizat tot in Romania. Tot pe o perioada de cinci ani, OMV s-a angajat sa nu transefere, fara acordul scris al Ministerului Economiei dreptul de proprietate asupra actiunilor in favoarea unui tert, cu exceptia transferului catre un afiliat al grupului austriac aflat sub controlul exclusiv al OMV. 'In cazul in care cesionarul inceteaza sa mai fie afiliat (al OMV-n.r), cumparatorul (OMV) va redobandi actiunile in cauza sau va dispune ca acestea sa fie achizitionate de unul sau mai multi afiliati', se arata in contract. Totusi, contractul de privatizare permitea OMV sa vanda Arpechim, Doljchim, statii de distributie si zacamantul Suplacu de Barcau in cadrul programului de restructurare. Petrom va deveni 'OMV Petrom' De asemenea, denumirea companiei va fi schimbata in OMV Petrom. „Schimbarea numelui societatii are scopul de a reflecta progresul inregistrat in procesul de integrare a societatii in grupul OMV, alinierea avansata cu standardele aplicabile in cadrul grupului OMV, precum si pentru a reflecta faptul ca societatea este parte a grupului OMV“, potrivit notei de fundamentare a deciziilor AGEA. Totodata, vor fi eliminate si cerintele prin care deciziile in sedintele actionarilor se aprobau cu 75% de voturi, iar cele din Consiliul de Supraveghere, cu opt voturi din noua. „Cerintele de cvorum si majoritate aplicabile Adunarilor Extraordinare ale Actionarilor, care au fost conditionate de praguri minime de participare a statului, au fost menite sa se aplice pana la 31 decembrie 2009. Datorita ajungerii la termen si a necesitatii eliminarii drepturilor speciale/preferentiale acordate statului, in vederea conformarii cu reglementarile europene, se propune eliminarea acestui articol din actul constitutiv”, se mai arata in nota informativa. In document se precizeaza si faptul ca 'dreptul statului roman de a numi doi membri in Consiliul de Supraveghere este propus pentru a fi eliminat, deoarece acorda statului roman un drept preferentia fata de ceilalti actionari'. OMV este actionarul majoritar al Petrom, cu o participatie de 51%. Ministerul Economiei detine 20,64% din companie, Fondul Proprietatea are o participatie de 20,11%, Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare are 2,03% din actiuni, iar 6,21% din titluri apartin actionarilor minoritari. Sursa: Adevarul, 15 octombrie 2009

    mai mult

  • Brokerii: Fara rezultatele financiare foarte bune din SUA, Bursa nu crestea asa de mult

    Wall-Street.ro   

    ___
    '... a dat un aviz favorabil pragului de 5% in cadrul acestor societati', sustine Paul Brendea, analist la Prime Transaction.

    mai mult

  • Actiunile Petrom au fost batute in ultima luna de titlurile Erste

    ZF RO - FONDURI MUTUALE   

    ___
    '... oarte bune pe care sa le aduc intr-un timp relativ scurt', spune Gabriel Necula, directorul adjunct de operatiuni la Prime Transaction.

    mai mult

14.10.2009

  • Transelectrica estimeaza ca efectele crizei se vor estompa intre 2012-2017

    Wall-Street.ro   TEL

    ___
    Transportatorul national de electricitate Transelectrica estimeaza ca efectele crizei se vor estompa in intervalul de timp 2012-2017 si ca, fata de 2008, consumul net de energie electrica ar putea creste pana in 2017 cu 36%, la 66,22 TWh.' 'Criza financiara declansata la sfarsitul anului 2008 a introdus un element de incertitudine suplimentar, aparut in perioada de finalizare a Planului de perspectiva. Acest element nu a mai putut fi integrat in ipotezele care au stat la baza acestuia. Este insa posibil ca efectele crizei sa se estompeze pe orizontul de timp 2012- 2017, astfel ca evaluarile viitoare sa conduca la concluzii apropiate de cele prezentate in Plan', se arata in 'Planul de Perspectiva al retelei electrice de transport pentru perioada 2008-2012 si orientativ 2017', publicat in octombrie pe portalul Transelectrica. Astfel, Transelectrica isi pastreaza estimarile facute in raportul publicat in luna ianuarie. La nivelul anului 2008, cererea de energie electrica si de putere de varf se acopera in conditii de siguranta cu centralele existente, existand si un excedent de putere neta disponibila de circa 1590MW, potrivit NewsIn. Totodata, puterea instalata in grupurile care urmeaza sa fie casate totalizeaza 2520 MW, dintre care 1290 MW in 2016. Altfel, in perioada 2008-2017, sunt preconizate sa intre in retehnolgizare grupuri insumand 3700MW, urmarindu-se mai ales incadrarea in cerintele europene de protectie a mediului. Pentru perioada 2008 – 2017, ritmul mediu anual preconizat de crestere a consumului final de energie electrica este de 3,2%. 'In Bucuresti, cresterea consumului estimata are o rata mult peste media pe tara', se mai arata in raportul companiei. In ceea ce priveste consumul net (la consumatorul final de energie electrica), acesta a fost in 2008 de 48,40 TWh. Transelectrica estimeaza ca acesta va creste in urmatorii cinci ani cu 18%, astfel a ajunge pana la 57,32 TWh in 2012. Comparativ tot cu anul 2008, consumul net de energie electrica ar putea creste pana in 2017 cu 36%, la 66,22 TWh. De asemenea, productia neta de electricitate s-a ridicat anul trecut la 56,46 TWh si ar putea creste tot cu 18% in urmatorii cinci ani si sa ajunga astfel la 67,10 TWh in 2012 si sa creasca cu 36% pana in 2017, la 77,05 TWh, potrivit estimarilor Transelectrica. 'Pentru a asigura functionarea sigura si stabila a sistemului energetic national, Transelectrica are in vedere cresterea nivelului de securitate a obiectivelor, tinand cont atat de valoarea patrimoniala a obiectivelor, cat si de importanta lor functionala. Strategia Transelectrica cu privire la asigurarea unui nivel corespunzator de securitate a obiectivelor, cu costuri minime, cuprinde evaluarea vulnerabilitatilor si managementul riscului, imbunatatirea continua a capacitatii de raspuns la amenintari, managementul situatiilor de criza, prin care se asigura ca sistemul, ca intreg, este pregatit sa reactioneze la amenintarile fizice si informatice', potrivit documentului citat. Actionarul majoritar al Transelectrica este Ministerul Economiei. Compania gestioneaza, opereaza, intretine, modernizeaza si dezvolta reteaua de transport care este formata din 78 de statii electrice de transformare, cu o capacitate de crica 35.000MVA si 9.000 km de linii electrice aeriene de 110/220kV, 400kV si 750kV, aflate in gestiunea celor opt sucursale de transport. Transportatorul de electricitate are opt sucursale in Bucuresti, Bacau, Constanta, Cluj, Craiova, Pitesti, Sibiu, Timisoara. De asemenea, in prezent, Transelectrica are sase filiale: OPCOM, Smart, ICEMENERG, Formenerg, ICE Service si Teletrans. Sursa: Wall-Street, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Romgaz, Transgaz si CE Craiova, asociate cu Norvegia intr-un proiect de captare a emisiilor de CO2

    Wall-Street.ro   

    ___
    Producatorul de gaze Romgaz, transportatorul national de gaze Transgaz si producatorul de energie electrica Complexul Energetic Craiova vor forma o asociere in cadrul primului proiect de captare a emisiilor de dioxid de carbon din tara, pe care Romania il va realiza in parteneriat cu Norvegia. 'In acest moment, se pun bazele studiului de pre-fezabilitate, cu care vom merge la Bruxelles. Facem acest proiect in parteneriat cu o companie din Norvegia, care ne va da un grant de 100 milioane euro. Asteptam cat de curand ca Guvernul din Norvegia sa aprobe acest grant pentru Romania', a declarat secretarul de stat din Ministerul Economiei (ME), Tudor Serban, citat de NewsIn. Acesta a explicat totodata ca propunerea de a demara acest proiect in Romania a apartinut Norvegiei. 'Negocierile privind aceasta investitie merg inainte. Oricum, pana la 1 ianuarie 2010, ministerele de externe din Romania si Norvegia trebuie sa se intalneasca si sa reinnoiasca Memorandumul de colaborare semnat acum cativa ani', a precizat secretarul de stat din ME. Cel mai probabil, acest proiect de captare a emisiilor de dioxid de carbon va fi facut impreuna cu cea mai mare companie energetica din Norvegia, Statkraft, si ar putea costa pana in 500 milioane euro, dupa cum a anuntat in luna iunie oficialul din ME. Tudor Serban spunea atunci ca participarea norvegienilor va fi de 200 milioane euro, iar 'Romania va participa cu restul de pana la 400-500 milioane euro, cat este estimat ca va costa proiectul'. Oficialul ministerului a mentionat totodata ca nu s-a stabilit inca de unde vor fi luati banii necesari pentru participarea Romaniei. Potrivit acestuia, astfel de proiecte costa chiar si pana la un miliard de euro. Producatorul de energie electrica si termica CE Craiova, ca si de altfel toate termocentralele din tara, sunt intre cei mai mari poluatori. 'Toate termocentralele au probleme, sunt mari poluatori si risca sa fie inchise. Micsorarea noxelor este prioritara. Toata industria are proiecte si programe care au in vedere rezolvarea problemelor de mediu', a adaugat secretarul de stat al Ministerului Economiei. Impreuna, cele trei complexuri energetice din Oltenia (Turceni, Rovinari si Craiova) acopera circa o treime din productia de electricitate a Romaniei. Sursa: Wall-Street, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Ovidiu Marian: Orice guvern va sustine noul prag la SIF-uri

    income   LION  SIF2  SIF3  SIF4

    ___
    Puncte de vedere in favoarea modificarii Initiatorul proiectului de modificare a pragului la SIF-uri considera ca Guvernul va sustine acest proiect in forma finala, asa cum a iesit el de la Comisia de buget-finante a Senatului. Declaratia este in replica la punctul de vedere al Guvernului care a fost transmis Senatului luni. Dar documentul semnat de prim-ministru este un punct de vedere la prima forma a proiectului legislativ. Luni, la Senat a fost inregistrat un punct de vedere al Guvernului, semnat de premierul Emil Boc, in care Guvernul nu sustine proiectul de lege de eliminare a pragului. Acest punct de vedere este datat 15 septembrie, data la ca re proiectul era in forma initiala si sustinea eliminarea pragului de detinere in capitalul celor cinci SIF-uri. Proiectul de lege, amendat la o saptamana? O saptamana mai tarziu insa, dupa discutiile din comisiile de specialitate ale Senatului, au dat aviz favorabil formei finale a proiectului legislativ, amendata dupa discutii cu presedintii celor cinci societati vizate. Astfel, in forma finala, proiectul de lege este un compromis intre initiatori si presedintii SIF-urilor si prevede o majorare a pragului de detinere de la 1% la 5%. „Guvernul, acesta sau altul data fiind situatia in care se afla azi (ieri s-a votat in Parlament motiunea de cenzura - n.r.), va sustine proiectul legislativ in forma in care acesta a iesit de la Comisia de buget-fi¬nante a Senatului”, a declarat pentru „Fi¬nanciarul” senatorul Ovidiu Marian. „Doar la final este un paragraf, care pare dictat de presedintii SIF-urilor in care se vorbeste despre pericolul preluarii ostile a celor cinci societati de investitii financiare si posibi¬litatea delistarii acestora”, a explicat Marian. Drum mai lung de o luna Intarzierea transmiterii punctului de vedere al Guvernului cu privire la proiectul legislativ de modificare a pragului de detinere la SIF-uri este dificil de ex plicat. „Nu este normal ca avizul din partea Guvernului sa intarzie atat de mult. Guvernul va sustine forma cu ridicarea pragului de detinere la SIF-uri la 5%. Trebuie verificata aceasta diferenta dintre data la care a fost semnat documentul si data la care acesta a ajuns la Senat„, a decla¬rat Ovidiu Marian, senator PD-L. Argumente pro, decizie contra Continutul punctului de vedere prezinta atat argumente in favoarea ridicarii pragului de detinere, dar si unele impotriva acestei masuri. Dar concluzia pare sa se bazeze pe argumentele impotriva unei modificari a actualei limite de 1% din capitalul SIF legate de concentrarea actionariatului si a instrumentelor de decizie si control. Astfel, inexistenta unei limite de detinere poate concentra actionariatul, ceea ce va conduce la scaderea numarului de actiuni disponibile la tranzactionare, cu efecte negative pe termen mediu si lung in privinta lichiditatii. Totodata, concentrarea actionariatului ar putea polariza in¬strumentele de decizie si control in favoa rea unui grup de persoane, permitand astfel promovarea intereselor a celui grup, in detrimentul intereselor generale ale societatii, se specifica in document. O alta consecinta a modificarii cadrului legal existent, dupa cum reiese din document, o constituie atingerea pozitiilor de control si preluare a acestor entitati, urmata de posibilitatea retragerii de la tranzactionare a actiunilor SIF. „Avand in vedere considerentele mentionate, Guvernul nu sustine adoptarea propunerii legislative in forma prezentata“, potrivit concluziei Guvernului. Pe de alta parte, in cadrul documentului apar si argumente in favoarea eliminarii limitei, unul dintre acestea fiind legat de posibilitatea intrunirii cvorumului si adoptarea mai usoara a deciziilor importante in AGA. Un alt punct favorabil este posibilitatea atragerii de capital prin emisiune de noi actiuni, in cazul modificarii pragului. In plus, o alta consecinta a modificarii acestui prag este posibilitatea data actionarilor de a controla si monitoriza activitatea administratorilor in conformitate cu principiile de guvernanta corporativa si inclusiv posibilitatea numirii administratorilor prin aplicarea votului cumulativ. Brokerii sunt sceptici Cu toate ca majoritatea brokerilor sus tin de multa vreme o eliminare a pragului de detinere in capitalul celor cinci societati de investitii financiare, acest raspuns dat cu intarziere si la un proiect care ulterior a fost modificat ii face sa fie sceptici. Una dintre problemele care ridica semne de intrebare este data aparitiei acestui document, in ziua in care se voteaza in Parlament motiunea de cenzura contra Guvernului. O alta problema este publicarea unui punct de vedere cu privire la un proiect de le Sursa: Financuarul.com, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Fondul Proprietatea si-a dat acordul sa fie tranzactionat pe ROTC-ul brokerilor

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   

    ___
    Dan Paul: Mai avem foarte putini pasi pana sa dam drumul la mecanism Cum listarea pe o piata reglementata, la Bursa de Valori Bucuresti sau la Londra, pare un deziderat din ce in ce mai greu de atins, Fondul Proprietatea se multumeste si cu piata nereglementata careia brokerii vor sa ii dea drumul in cel mult cateva saptamani. Consiliul de Supraveghere al Fondului a aprobat, luni dimineata, transferul actiunilor FP pe sistemul de tranzactionare Romanian Over-the-Counter (ROTC), o piata nereglementata, ale carei ultime detalii de functionare sunt puse la punct chiar in aceste zile. 'Fondul Proprietatea va incheia un act aditional la contractul pe care il are deja cu Depozitarul Central prin care mentioneaza explicit ca este de acord cu tranzactionarea pe ROTC', a spus, pentru ziarul Bursa, Dan Paul, presedintele Asociatiei Brokerilor si unul dintre initiatorii proiectului ROTC. Deocamdata, transpunerea in practica a acestui proiect a depasit un prim termen limita, fixat initial pentru 1 octombrie. Intarzierea a survenit in conditiile unor discutii prelungite intre Asociatia Brokerilor si Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare (CNVM) privind statutul ROTC si organismul care ar trebui sa il avizeze. 'Mai avem foarte putini pasi pana sa dam drumul OTC-ului', ne-a mai spus domnul Paul, adaugand ca mai multe detalii vor fi comunicate la finele acestei saptamani. Tranzactiile cu actiuni FP ar urma sa reprezinte aproximativ 90% din totalitatea transferurilor realizate pe ROTC, potrivit initiatorilor proiectului, acestia urmarind sa ofere brokerilor un 'business' pe timp de criza care sa ii ajute sa supravietuiasca. Alaturi de actiunile FP, pe ROTC ar urma sa mai fie tranzactionate si actiuni ale unor companii delistate de la Bursa de Valori Bucuresti sau care nu au fost niciodata listate. Nicolae Ivan, consultant 'Cartesian Group': ROTC-ul va curata mult din incertitudinea existenta acum privind tranzactiile cu actiuni FP Nicolae Ivan, consultantul fondului american 'Cartesian Group', care controleaza aproximativ 3% din actiunile FP, considera ca tranzactionarea actiunilor Fondului Proprietatea pe ROTC va reduce incertitudinea aferenta in acest moment schimburilor cu titlurile Fondului. 'Am fost unul dintre suporterii unui astfel de sistem de tranzactionare inca de acum patru ani', a spus, pentru ziarul Bursa, Nicolae Ivan, adaugand: 'Orice piata organizata este buna si va fi mai transparenta decat piata pe care sunt schimbate, in prezent, actiunile Fondului. De altfel, omenirea a avut astfel de piete pentru 250 de ani si nu a avut probleme'. Consultantul 'Cartesian' considera ca listarea Fondului pe Bursa reprezinta o 'perspectiva foarte indepartata', cu atat mai mult cu cat Fondul nu are inca un administrator. 'Consider ca viitorul fund-manager va avea nevoie de 9-12 luni ca sa pregateasca Fondul pentru listare', a mai spus domnul Ivan. Sursa: Bursa, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Guvernul nu sustine ridicarea pragului la SIF-uri, intrucat ar putea reduce lichiditatea actiunilor

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   LION  SIF2  SIF3  SIF4

    ___
    Guvernul nu sustine proiectul legislativ de ridicare a pragului de detinere la societatile de investitii financiare (SIF), deoarece concentrarea actionariatului ar dauna lichiditatii emitentilor, potrivit unui punct de vedere semnat de premierul Emil Boc, potrivit NewsIn. Documentul semnat de seful Guvernului, Emil Boc, a fost inregis trat, ieri, la Senat. Cu toate ca in continutul punctului de vedere sunt prezentate atat argumente in favoarea ridicarii pragului de detinere, dar si unele impotriva acestei masuri, concluzia pare sa se bazeze pe argumentele impotriva unei modificari a actualei limite de 1% din capitalul SIF legate de concentrarea actionariatului si a instrumentelor de decizie si control. Astfel, inexistenta unei limite de detinere poate concentra actionariatul, ceea ce va conduce la scaderea numarului de actiuni disponibile la tranzactionare, cu efecte negative pe termen mediu si lung in privinta lichiditatii. Totodata, concentrarea actionariatului ar putea polariza instrumentele de decizie si control in favoa rea unui grup de persoane, permitand astfel promovarea intereselor acelui grup, in detrimentul intereselor generale ale societatii. O alta consecinta a modificarii cadrului legal existent, dupa cum reiese din document, o constituie atingerea pozitiilor de control si preluarea acestor entitati, urmata de posibilitatea retragerii de la tranzactionare a actiunilor SIF. 'Avand in vedere considerentele mentionate, Guvernul nu sustine adoptarea propunerii legislative in forma prezentata', potrivit concluziei Guvernului. Pe de alta parte, in cadrul documentului apar si argumente in favoarea eliminarii limitei, unul dintre acestea fiind legat de posibilitatea intrunirii cvorumului si adoptarea mai usoara a deciziilor importante in AGA In luna iunie, mai multi senatori si deputati, in frunte cu Ovidiu Marian din partea PD-L, au redactat o propunere legislativa pentru ridicarea pragului de detinere de 1% la societatile de investitii financiare (SIF). Totusi, la mijlocul lunii septembrie, comisia juridica a decis sa acorde un aviz favorabil acestei propuneri legislative, dar cu amendamente, acceptand ca pragul sa fie de 5%. Sursa: Bursa, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Prospectiuni si-a mai rascumparat 75.000 de actiuni proprii

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   PRSN

    ___
    Compania 'Prospectiuni' (simbol PSN), controlata de omul de afaceri Ovidiu Tender, a achizitionat, luni, 75.000 de actiuni proprii, in valoare de 178.725 de lei. Pretul actiunilor a fost de 0,2383 lei/titlu. Societatea desfasoara, de la finele lunii august, un program de rascumparare a unui procent de maxim 10% din capitalul social. Programul de ras cumparare a fost aprobat de actionarii companiei in Adunarea Generala de la finele lunii septembrie 2008 si stipuleaza ca titlurile achizitionate vor fi folosite pentru programele de optiuni de actiuni sau pentru a fi alocate actionarilor sau unei companii asociate. Actionarii 'Prospectiuni' au alocat, atunci, suma maxima de 71,8 milioane de lei, lu?nd in calcul un pret maxim de achizitie de 1 leu/titlu. In primul semestru al anului, compania a inregistrat un profit de 22, 26 milioane de lei, in crestere fata de profitul inregistrat in perioa da similara din 2008, de 1,84 milioa ne de lei. Compania are o valoare de piata de 170, 89 milioane de lei, potrivit pretului de 0,238 lei/actiune inregis trat in sedinta bursiera de ieri. Societatea 'Tender' controleaza 69,48% din actiunile PRSN, iar societatea de investitii financiare 'Muntenia' are o participatie de 11,86% din companie Sursa: Bursa, 14 octombrie 2009

    mai mult

  • Bursa s-a pus pe recuperat, asteptand o rezolvare rapida a crizei politice

    ZF RO - FONDURI MUTUALE   

    ___
    '... se poate finaliza mai repede decat se credea', spune Alin Brendea, directorul de operatiuni de la Prime Transaction.

    mai mult

Pagina

inchide