15.12.2009
-
Pragul la SIF-uri ar putea fi dezbatut saptamana viitoare in Camera Deputatilor
Wall-Street.ro LION SIF2 SIF3 SIF4
___
Proiectul de lege ce vizeaza pragul de detinere la SIF-uri ar putea fi discutat saptamana viitoare in comisia de buget finante din Camerei Deputatilor, unde vor putea fi aduse noi amendamente, a declarat senatorul Ovidiu Marian, unul dintre initiatorii proiectului, informeaza NewsIn. In acest context, cotatiile actiunilor SIF au inceput sa urce considerabil in urma cu jumatate de ora, iar indicele BET-FI avea un avans de 2,5% la ora 12:30, dupa ce in prima parte a sedintei inregistrase un declin de pana la 1%.a Proiectul de lege venit de la Senat trebuia sa primeasca avizul Comisiei pentru politica economica, reforma si privatizare din Camera Deputatilor in cadrul unei sedinte programate in 27 noiembrie, dar care nu s-a tinut, intrucat majoritatea deputatilor nu erau prezenti in Bucuresti. De asemenea, tot la sfarsitul lunii noiembrie era si termenul pana la care deputatii ar fi trebuit sa depuna amendamente pe marginea proiectului venit de la Senat, dar modificari vor mai putea fi aduse si in plenul Camerei Deputatilor. Deputatii de la Camera pentru buget, finante si banci ar fi trebuit sa realizeze si sa depuna raportul pentru acest proiect de lege pana in 8 decembrie. Sursa: Wall-Street, 15 decembrie 2009 -
Sanofi Aventis mai cumpara 1% din Zentiva
Wall-Street.ro SCD
___
Sanofi Aventis, actionarul majoritar al Zentiva Romania (SCD), a achizitionat in cursul zilei de ieri 1,06% din capitalul social al producatorului de medicamente pentru care a platit 3,1 milioane lei (0,73 mil. euro). Astfel, participatia Sanofi Aventis se majoreaza la 81,49%, dupa ce a inceput sa achizitioneze din piata actiuni dupa o oferta publica in care a reusit sa atraga doar 3,4% din Zentiva. Zentiva Romania a raportat un profit de 3,21 milioane lei (0,76 milioane euro), in primele noua luni, de 7 ori mai mic decat rezultatul din perioada similara din 2008, ceea ce indica o pierdere de 5,33 milioane lei in cel de-al treilea trimestru al anului curent. Compania are un capital social de 41,69 milioane lei, impartit in 416,9 milioane actiuni cu o valoare nominala de 0,1 lei. Valoarea de piata a companiei este de 293,95 milioane (69,1 milioane euro), conform ultimei cotatii de 0,705 lei/actiune. Sursa: Wall-Street, 15 decembrie 2009 -
Poupet, BRD: Calitatea riscului si profitabilitatea sunt principalele tinte
Business Standard BRD
___
Guy Poupet va prelua, la 1 ianuarie 2010, conducerea BRD-Groupe Societe Generale, pentru o perioada de patru ani, au hotarat ieri actionarii celui de-al doilea mare jucator din sistemul bancar local. Patrick Gelin, actualul presedinte director general al bancii, va detine, incepand de anul viitor, doar functii neexecutive in cadrul grupului Societe Generale. “Avem cateva prioritati, cum ar fi calitatea riscului si profitabilitatea. Nu ne uitam neaparat spre volum sau cota de piata. Ne dorim o dezvoltare constanta, profitabila si sanatoasa. Daca dupa ce vom atinge aceste obiective ajungem lideri de piata pe anumite segmente sau la nivel general, voi fi multumit total”, a declarat Poupet pentru The Money Channel. Patrick Gelin, presedintele Consiliului de Administratie al BRD-Groupe Societe Generale, a spus ca aceasta schimbare nu va aduce modificari radicale in ceea ce priveste banca si a precizat ca in Romania “nu poate fi vorba despre concedieri”. Recent, Gelin declara pentru Business Standard ca “2009 a fost un an dificil, care nu ofera o imagine clara a viitorului apropiat”. Contextul economic international si deciziile viitorului guvern al Romaniei vor fi definitorii pentru “agonia sau extazul” sistemului bancar. Sursa: Business Standard, 15 decembrie 2009 -
Banii de la FMI, probabil in ianuarie
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Transa de la Comisia Europeana, inca incerta Romania ar putea incasa cea de-a treia transa din imprumutul de la Fondul Monetar International (FMI), in valoare 1,5 miliarde de euro, in ianuarie 2010, luna in care ar putea sa aiba loc urmatoarea misiune de evaluare a programului economic de catre oficialii Fondului. Anuntul l-a facut ministrul in exercitiu al Finantelor Publice, Gheorghe Pogea, dupa ce reprezentantii ministerului s-au intalnit, ieri, cu expertii Fondului Monetar International, ce au venit la Bucuresti pentru discutii tehnice, pe tema bugetului de stat pe 2010. Transa de la Fond era asteptata de autoritatile noastre inca din luna aceasta, insa din cauza crizei politice (ce a dus la neindeplinirea unor obiective asumate), a fost amanata, probabil, pentru ianuarie 2010, cand oficialii Fondului se asteapta ca situatia politica de la noi sa se clarifice intre timp si sa avem un nou guvern si un program de guvernare. Din cele 1,5 miliarde de euro, 750 de milioane de euro urmau sa fie folositi de catre autoritatile noastre pentru finantarea deficitului bugetar (pensii, salarii, investitii), iar cealalata jumatate, de 750 milioane euro, urma sa consolideze rezervele Bancii Nationale (pentru sustinerea cursului). In lipsa acestor bani, ministerul a trebuit sa caute alte surse de finantare si sa se imprumute la dobanzi mai mari. Intrebat daca mai exista sanse sa incasam aceasta transa pana la finele anului curent, potrivit Agerpres, Gheorghe Pogea a precizat: 'Nu stiu. Noi am facut socotelile pentru anul 2009 si finantarea este asigurata pentru intregul an. Asigur pe toti cei care depind de bugetul public ca resursele sunt asigurate'. Si primul-ministru in exercitiu Emil Boc a afirmat, ieri, ca sunt sanse mici ca transa de la FMI sa ne fie acordata pana la finele anului, dar a dat asigurari ca statul dispune de fon-duri necesare pentru plata pensiilor si a salariilor. De altfel, tot in ianuarie 2010, autoritatile noastre asteapta si transa de 1 miliard de euro de la Comisia Europeana, bani destinati exclusiv pentru finantarea deficitului bugetar. Transa de la UE, ce trebuia sa ne fie acordata tot luna aceasta, a fost amanata pentru inceputul anului viitor tot din cauza crizei politice. Insa si asupra transei de la UE planeaza incertitudinea ca nu va fi acordata in ianuarie, tinand cont de procedurile birocratice si nu numai. Premierul Emil Boc a subliniat, ieri, ca, in mod sigur, in luna ianuarie 2010, Romania are sanse sa primeasca, daca nu ambele transe, macar una dintre ele. Pe de alta parte, ministrul Pogea si-a exprimat speranta ca tara noastra va indeplini conditiile asumate in acordul cu FMI si ca vom incasa transa de la Fond in luna ianuarie 2010. Pogea a afirmat ca nu vor fi probleme cu deficitul bugetar pe 2009 si ca tinta de 7,3% din PIB va fi respectata, iar daca vor aparea 'mici abateri', acestea vor fi, conform minis-trului, 'nesemnificative'. Privind situatia bugetului de stat pe 2010, ministrul a mentionat, la finalul discutiei cu FMI, ca nu au intervenit schimbari majore, fiind mentinuta estimarea de crestere economica de 0,5% si un deficit bugetar pentru 2010 de 5,9% din PIB. Sursa: Bursa, 15 decembrie 2009 -
Necula, Prime Transaction: Situatia locala a inceput sa conteze mai mult
Wall-Street.ro
___
'... si a fost inclusa in preturile actiunilor', a declarat pentru Wall-Street Gabriel Necula (foto), director adjunct de operatiuni la Prime Transaction.
14.12.2009
-
Teraplast Bistrita estimeaza vanzari in crestere cu 10% pentru 2010
ZF RO - FONDURI MUTUALE TRP
___
Producatorul de materiale de constructii Teraplast (TRP) estimeaza pentru anul viitor o cifra de afaceri de 234,08 mil. lei, cu aproape 10% peste valoarea bugetata pentru acest an, de 213,1 mil. lei, potrivit bugetului de venituri si cheltuieli aprobat de actionari. La noua luni, compania a raportat afaceri de 141,2 mil. lei (33,4 mil. euro), cu 8% mai mici decat cifra de afaceri din aceasi perioada a anului trecut, ca urmare a scaderii cererii pe segmentul de instalatii si constructii. Compania estimeaza pentru anul viitor o crestere a cheltuielilor cu 14%, la 227 mil. lei, in timp ce ventiurile sunt asteptate sa creasca cu doar 11,5%, la 243,09 mil. lei. Astfel, Terapast ar urma sa obtina un profit net de 16,4 mil. lei, apropiat de cel de 16,2 mil. lei estimat pentru acest an. In plus, actionarii au mai aprobat un program de investitii de 21,5 mil. lei (aproximativ 5 mil. euro) pentru anul viitor, fondurile fiind alocate pentru dezvoltarea Parcului Industrial Teraplast de la Saratel, din judetul Bistrita-Nasaud. Sursa: Ziarul Financiar, 14 decembrie 2009 -
Transgaz Medias va primi 14 mil. euro de la Uniunea Europeana
ZF RO - FONDURI MUTUALE TGN
___
Proiectele Transgaz (TGN) de dezvoltare a conductelor de interconectare intre sistemul de transport al gazelor naturale din Romania cu cele din Bulgaria si Ungaria vor fi cofinantate din fonduri europene, cu o suma totala de 14 mil. euro, in cadrul Planului European de Redresare Economica. 'Comisia Europeana a selectat toate cele trei proiecte transmise in luna iulie 2009 de SNTGN Transgaz in cadrul Planului European de Redresare Economica, pentru a primi cofinantare din fonduri europene', informeaza Directia Cooperare Internationala si Afaceri Europene din cadrul Ministerului Economiei (ME). Transgaz Medias va asigura pentru aceste proiecte o finantare de aproximativ 34 mil. euro. Potrivit ME, Comisia Europeana va aproba deciziile pentru acordarea asistentei financiare pentru fiecare proiect in parte in cursul lunii februarie 2010. Ministerul Economiei detine 73,5% din capitalul Transgaz, iar Fondul Proprietatea 14,98%. Compania are o capitalizare de 438 mil. euro. Sursa: Ziarul Financiar, 14 decembrie 2009. -
Oltchim va reduce numarul angajatilor cu 400, prin externalizare
Wall-Street.ro OLT
___
Combinatul chimic Oltchim din Ramnicu Valcea va reduce numarul angajatilor cu 400, in primul semestru din 2010, de la 3.200 angajati in prezent, prin externalizarea unor activitati, a declarat directorul general al companiei, Constantin Roibu, citat de NewsIn. 'In primul semestru al anului viitor, Oltchim isi va reduce personalul cu 400 de angajati, prin externalizarea de activitati, de exemplu, policlinica, productia de profil pentru ferestre, cantina. Fie vom vinde aceste activitati, fie vor fi constituite in societati cu personalitate juridica', a declarat Constantin Roibu. Directorul general al combinatului a precizat totodata ca Oltchim isi va taia din cheltuieli, prin reducerea consumurilor specifice, fara a avea insa o tinta precisa. De asemenea, la inceputul acestui an, Oltchim avea 3.800 angajati. Circa 600 din acestia au fost scosi la pensie, fiind redus si personalul care cumula pensia cu salariile, a afirmat Roibu. Oltchim ofera produse chimice, precum policlorura de vinil (PVC), soda caustica, apa oxigenata, propenoxid, acid clorhidric, propilenglicol, polieteri polioli sau materiale de constructii. Combinatul chimic Oltchim a inregistrat pierderi de 172,51 milioane lei (40,7 milioane euro) in primele noua luni ale acestui an, de 6,2 ori mai mari decat cele din aceeasi perioada a anului trecut. In primele trei trimestre ale anului trecut, Oltchim afisase pierderi de 27,68 milioane lei. Ministerul Economiei este actionarul majoritar al Oltchim, cu 54,7905% din actiuni, PCC SE detine 12,1581% din actiunile companiei, iar restul de 33,0513% apartin altor actionari. Titlurile Oltchim sunt tranzactionate la prima categorie a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) cu simbolul OLT. Sursa: Wall-Street, 14 decembrie 2009 -
Farmache: Majorarea pragurilor la SIF va avea un impact pozitiv asupra lichiditatii
Curierul National LION SIF2 SIF3 SIF4
___
Presedintele Bursei considera ca pragul de 5% va fi adoptat de Parlament Pragul de detinere la SIF-uri va fi majorat de la 1% la 5% din capital, propunere aflata in dezbaterea Parlamentului, care va fi aprobata, foarte probabil, fara modificari, intrucat este oportuna in prezent, apreciaza presedintele Bursei de Valori Bucuresti, Stere Farmache (foto). 'Se pare ca directia ramane de ridicare a pragului de la SIF-uri la 5%. Un prag de 5% in acest moment este mai mult decat rezonabil. Cred ca pe solutia asta se va ramane, iar lichiditatea va creste dupa adoptarea deciziei', a declarat Stere Farmache la un seminar economic organizat la Sinaia, citat de Mediafax. Chiar daca piata a incorporat o parte din beneficiul majorarii pragului de detinere, odata cu introducerea in Parlament a propunerii de modificare, presedintele BVB crede ca adoptarea finala va duce la o noua crestere a lichiditatii pe societatile de investitii financiare, ceea ce se va reflecta puternic in lichiditatea BVB. El a mentionat ca SIF-urile acopera in jur de 30-40% din lichiditatea zilnica a Bursei, iar in unele zile cele cinci societati cumuleaza chiar mai mult de jumatate din rulajul pietei de la Bucuresti. Senatul a aprobat pe 11 noiembrie majorarea pragului maxim de detinere la SIF-uri, de la 1% la 5% din capitalul social. Proiectul urmeaza sa fie discutat de catre Camera Deputatilor, forul superior care va decide daca legislatia pietei de capital va fi modificata prin majorarea pragului la 5%. Proiectul initial viza eliminarea pragului de detinere la SIF-uri, insa la sfarsitul lunii septembrie, in dezbaterile din comisiile de specialitate din Senat, a fost adus un amendament potrivit caruia limita sa fie majorata de la 1% la 5% din actiunile SIF-urilor. Proiectul de eliminare a pragului la SIF-uri, elaborat in luna iunie, a fost semnat de 16 senatori si 3 deputati din mai multe partide. BVB isi poate spori cifra de afaceri prin atragerea pe sistemul alternativ a unor titluri precum VIG, CME, Renault, Lafarge si OMV O alta sursa potentiala de marire a lichiditatii la BVB ar fi aducerea la tranzactionare in sistem alternativ a unor titluri multinationale prezente si pe piata romaneasca. Astfel, investitorii romani ar putea tranzactiona pe sistemul alternativ al Bursei de Valori Bucuresti in principal actiuni ale societatilor straine cu o prezenta puternica pe piata din Romania, cum ar fi VIG, CME, Renault, Lafarge si OMV, a precizat presedintele Bursei de Valori Bucuresti, Stere Farmache. 'Primele titluri straine vizate pentru a fi tranzactionate in cadrul MTF (sistem multilateral de tranzactionare) ar trebui sa fie actiunile emise de companiile straine care au participatii semnificative la companii romanesti, cum ar fi OMV - Petrom, VIG - Asirom, CEZ - Electrica, Central European Media - Media Pro, Renault - Dacia, Lafarge - Romcim si altele. Cred ca va exista interes pentru aceste titluri, pentru ca sunt companii cu o recunoastere internationala si care au un business solid in Romania', a spus Stere Farmache. El a aratat ca principala preocupare a Bursei de Valori Bucuresti o reprezinta gasirea intermediarilor activi pe pietele unde sunt listate companiile si care sa asigure lichiditatea necesara pentru aceste titluri in sistemul MTF de la Bucuresti. Farmache spune ca vor incepe discutii cu intermediari de pe pietele unde activeaza societatile enumerate. Platforma MTF a fost creata de Bursa pentru tranzactionarea actiunilor listate pe piata Rasdaq, si va avea si o componenta internationala, unde vor fi tranzactionate titluri listate pe piete externe, fara acordul expres al emitentului. Potrivit lui Farmache, operatiunile din cadrul MTF local se vor realiza in cadrul aceleiasi platforme tehnice utilizate de catre BVB pentru piata reglementata. El a precizat ca in cazul sectiunii internationale este de dorit sa fie pastrate exact aceleasi reguli si mecanisme de tranzactionare (post-tranzactionare) ca in cazul actiunilor Erste Bank. Sursa: Curierul National, 14 decembrie 2009. -
Investitorii straini au fost vanzatorii neti la BVB, in noiembrie
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Investitorii straini au scos din piata mai multi bani decat au injectat, in luna noiembrie, la Bursa de Valori Bucuresti, realizand vanzari de 79,86 milioane lei (18,6 milioane euro), in timp ce totalul achizitiilor efectuate a fost cu 12,33 milioane lei mai mic, potrivit datelor publicate de BVB. Astfel, in luna noiembrie, nerezidentii au cumparat la BVB titluri de 67,5 milioane lei (15,7 milioane euro). Totodata, si in luna octombrie strainii au fost vanzatori neti, cu achizitii de 84,1 milioane lei si vanzari de 100,28 milioane lei, in conditiile in care in ultimele sase luni acumulasera succesiv. Pe de alta parte, investitorii romani au inregistrat un sold pozitiv de 13,52 milioane lei (3,15 milioane euro), dupa ce au cumparat de 343,47 milioane lei (80,08 milioane euro), in luna noiembrie, si au vandut de 329,9 milioane lei (76,9 milioane euro). In schimb, lichiditatea pietei de actiuni s-a comprimat in luna noiembrie, pana la 423,4 milioane lei, situandu-se cu 16% sub nivelul din luna anterioara, de 505,7 milioane lei. Sursa: Bursa, 14 decembrie 2009.
Pagina