11.07.2008
-
Voestalpine cumpara 96 ha de teren la Agigea de la austrieci si englezi
Business Standard
___
Voestalpine, grupul austriac care ar putea investi in zona Agigea-Constanta peste 5,5 mld. euro intr un combinat siderurgic, a contractat 96,4 ha din cele aproximativ 600 ha necesare companiei pentru a derula investitia, au declarat surse din cadrul autoritatilor implicate in negociere. Voestalpine a incheiat o promisiune de vanzare pentru cel mai mare lot de terenuri din zona Agigea (Sat Lazu) cu firme controlate de doua fonduri de investitii, Arca si Chayton, in spatele carora se afla investitori austrieci si britanici. Sursele citate afirma ca Voestalpine ofera pentru achizitia de terenuri bani luand in calcul valoarea de piata a zonei, intre circa 20 si 90 de euro/mp, in functie de amplasament. Compania cauta initial un teren de aproximativ 700‑1.000 de hectare, insa, potrivit sursei citate, acestia si‑au schimbat intreg proiectul in asa fel incat sa coincida cu cele aproximativ 600 de hectare disponibile in zona. Peter Schiefer, reprezentant corporate communications Voestalpine, declara pentru Business Standard, acum ca?teva saptamani ca terenurile din Romania sunt cele mai scumpe dintre cele vizate de concernul austriac Voestalpine, comparativ cu cele din Turcia, Bulgaria si Ucraina. Grupul austriac si-a anuntat acum doua saptamani, intentia de a plati proprietarilor de terenuri din zona Constanta-Agigea 5% din valoarea terenurilor, pentru ca acestia sa nu creasca pretul loturilor. Potrivit aceleiasi surse din cadrul comisiei interministeriale, in prezent, reprezentanti ai grupului austriac negociaza in continuare in zona Agigea-Constanta, cu cei peste 100 de proprietari ai terenului de aproximativ 600 de hectare, pretul de vanzare‑cumparare. Proprietarii contactati de Business Standard au declarat ca au avut discutii cu reprezentantii grupului austriac, care au oferit intre 22 si 29 de euro pe metru patrat pentru terenul vizat. C. Nadir, un proprietar care detine 20 de hectare, a declarat pentru Business Standard ca a avut discutii acum doua zile cu reprezentantii Voestalpine, care i-au oferit 29 de euro pe metru patrat, pret care l-a nemultumit. “Nu vand sub 120 de euro metrul patrat”, a precizat Nadir. Dumitru Caraman, proprietarul a 44,8 hectare din acest teren, a declarat pentru Business Standard ca a primit o oferta de la grupul austriac de 22 de euro pe metru patrat. “Nu voi vinde pana ce terenul nu va ajunge la 150-200 de euro pe metru patrat”, a precizat Dumitru Caraman. Terenul se afla, in cea mai mare parte, pe raza satului Lazu, aproximativ 100 de hectare fiind puse la dispozitie de catre port, iar circa 100 de hectare apartin de orasul Constanta. Fostul primar al comunei Agigea, Ion Ionita, a declarat pentru Business Standard ca acele terenuri sunt deja vandute, la a treia sau a patra mana, iar pretul de pornire este de cel putin 60 de euro pe metru patrat. Actualul primar al comunei Agigea, Cristian Carjaliu, a declarat pentru Business Standard ca a avut discutii cu reprezentantii companiei, insa acestea nu s-au concretizat inca. Primarul a achizitionat aproximativ patru hectare, acum cativa ani, in acest perimetru. “Spre deosebire de celelalte parcele, terenul pe care il detin este intravilan. Nu mi s-a facut inca nicio oferta, insa pretul de pornire este de 200 de euro pe metru patrat”, a precizat primarul comunei Agigea, Cristian Carjaliu. In cazul in care negocierile se vor concretiza, Voestalpine va deveni cel mai mare investitor direct in Romania, devansand Erste Bank (actionarul majoritar al BCR) si OMV (care controleaza Petrom). Voestalpine este deja prezent in Romania, prin intermediul Elmsteel, subsidiara britanica a grupului austriac, care detine, din 2004, o fabrica la Satu Mare. Unitatea produce 50 milioane de tuburi de otel anual, pentru industria auto. Grupul a anuntat, in luna octombrie a anului trecut, ca va incepe, in 2008, la Giurgiu, constructia unui centru de servicii, in care va prelucra tabla si alte materiale pentru clientii companiei austriece, printr-o investitie de 18 milioane de euro. Potrivit informatiilor furnizate de companie, grupul Voestalpine are venituri care depasesc zece miliarde euro si peste 40.000 de angajati in intreaga lume, mai mult de jumatate din acest numar desfasurandu-se in afara Austriei. Grupul este format din 300 de companii de productie si vanzari, aflate in peste 60 de tari. Prin produsele sale de foi de otel, Voestalpine este unul dintre partenerii de top din Europa pentru industria de masini, electrocasnice si cea energetica. Sursa: Business Standard, 11 iulie 2008 -
Statul va mai detine doar 12% din Petrom
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI SNP
___
Prin vanzarea actiunilor catre salariati, statul roman risca sa scada sub 15% din compania Petrom, dupa ce a cedat gratis inca 20% catre Fondul Proprietatea Pentru 80% din Petrom, pachetul pe care statul l-a cedat catre OMV, Fondul Proprietatea si acum salariatii companiei, statul se va alege in final cu doar 800 de milioane de euro Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului a initiat un nou proiect de ordonanta de urgenta cu privire la masurile necesare vanzarii a 8% din totalul actiunilor Petrom, destinate angajatilor. Proiectul de ordonanta de urgenta, initiat de AVAS, propune ca salariatii indreptatiti sa cumpere actiuni Petrom sa fie persoanele definite drept incadrate cu contract de munca in companie la data de 26 august 2003. Actul de lege vine sa clarifice cine sunt beneficiarii pachetului de actiuni de pana la 8% din capitalul social al SN Petrom SA, asa cum se stabileste prin OG nr 55/2003 privind masurile prevazute dupa derularea procesului de privatizare ce a intrat in vigoare la data de 23 august 2003. Vanzarea actiunilor urmeaza sa aiba loc in mod direct catre persoanele indreptatite, la acelasi pret/actiune la care acestea au fost achizitionate de catre investitorul strategic austriac, OMV, respectiv la 0, 2158 RON / actiune. Proiectul a fost postat pe site-ul AVAS in conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003 privind transparenta decizionala in administratia publica, iar cei interesati pot formula propuneri, sugestii sau opinii cu valoare de recomandare, se arata intr-un raspuns al AVAS la intrebarile ziarului Bursa. Actul normativ urmeaza sa primeasca o forma finala si sa fie transmis pe circuitul de avizare. Dupa momentul incheierii procedurii de avizare a proiectului de catre toate autoritatile interesate in aplicarea acestuia in conformitate cu prevederile Legii nr. 24 / 2000, privind normele de tehnica legislativa, acesta va fi supus spre aprobare Guvernului Romaniei. De aproape patru ani, Guvernul incearca sa gaseasca o solutie pentru a amenaja interesele salariatilor Petrom cu cele ale statului roman. In prezent, statul mai detine doar 20% din capitalul social al Petrom, dupa ce a cedat, in doua randuri pachete importante catre Fondul Proprietate. De la momentul privatizarii catre compania OMV, in 2004, statul si-a diluat participatia in Petrom de la 40% la doar 20%. Acum prin cedarea unui pachet de pana la 8%, la acelasi pret pe care OMV la platit statului la privatizare.Un calcul simplu arata ca statul a renuntat la 80% din SNP pentru doar 800 de milioane de euro. De la nivelul de 12%, statul risca sa nu mai aiba niciun reprezentant in consiliul de administratie al Petrom, dupa ce prin cedarile repetate catre Fondul Proprietatea a renuntat la posibilitatea sa se mai opuna vreunei decizii majore in SNP. Sursa: Bursa, 11 iulie 2008
10.07.2008
-
Petrolexportimport ar putea fi delistata
ZF RO - FONDURI MUTUALE PEI
___
Consiliul de Administratie al casei de comert cu produse petroliere Petrolexportimport Bucuresti (PEI) propune actionarilor retragerea titlurilor firmei de la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) si fuziunea cu o alta societate comerciala. Propunerile vor fi analizate de actionarii firmei la data de 11 august, potrivit convocatorului AGA remis miercuri Bursei. Actiunile Petrolexportimport sunt listate la Categoria a II-a a BVB. Firma are un capital de 6,1 mil. lei, divizat in 408.697 de actiuni cu o valoare nominala de 15 lei. Petrolexportimport este controlata de Laird Resources, persoana juridica inregistrata in Marea Britanie, care detine 76,7% din capital. Conducerea firmei nu a precizat numele societatii cu care ar putea fuziona si nici calitatea pe care o va avea in cadrul operatiunii. 'In prezent se afla in curs de desfasurare negocieri cu diferite firme in vederea realizarii unei fuziuni. Pana la finalizarea acestora nu avem posibilitatea de a da vreo informatie privind denumirea societatii cu care va fuziona Petrolexportimport si nici calitatea pe care o va avea - societate absorbanta sau absorbita', se arata intr-un raport alaturat sursei citate. Comparativ cu primul trimestru al anului trecut, cifra de afaceri a Petrolexportimport a stagnat la 7,4 mil. lei (2 mil. euro), in timp ce pierderile au crescut de la 0,83 mil. lei la 1,1 mil. lei (0,3 mil. euro). Actiunile firmei au incheiat sedinta bursiera de luni la pretul de 53,8 lei, cotatie la care capitalizarea Petrolexportimport se ridica la 21,9 mil. lei (6 mil. euro). Sursa: Ziarul Financiar, 10 iulie 2008 -
Ministerul Turismului vrea sa vanda pe Bursa sapte hoteluri
Romania libera
___
Ministerul Turismului va scoate la vanzare pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB) pachetele majoritare de actiuni detinute la patru companii hoteliere, printre care Predeal si Neptun-Olimp, si participatiile minoritare la societatile Ath?n?e Palace, Lido (ambele din Bucuresti) si Robinson Predeal. Actiunile vor fi vandute prin oferte publice secundare derulate la BVB, unde cele sapte companii sunt deja listate, in baza unei hotarari aprobate ieri de Guvern, informeaza Mediafax. Ministrul pentru Turism, Ovidiu Silaghi, a declarat in urma cu o luna ca institutia a selectat companiile din totalul celor 23 de societati din turism cuprinse in programul de privatizare si ca participatiile detinute la cele sapte companii vor fi vandute in decursul acestui an, 'in perioada in care se poate obtine cel mai mare pret'. Ministerul pentru IMM, Comert, Turism si Profesii Liberale controleaza companiile Predeal (90% din titluri), Litoral Constanta (82,27%), Mamaia (96,57%) si Neptun-Olimp (52,22% din capitalul social). La celelalte trei companii institutia detine pachete minoritare cuprinse intre 21% si 42% din actiuni, respectiv la Ath?n?e Palace (33,98%), Lido (42,87%) si Robinson (21,59%). Ana Hotels, firma a omului de afaceri George Copos, impreuna cu Ana Holding, Rom Tour, Tehnofrig si Tempus Invest detin un pachet de 28,06% din capitalul Ath?n?e Palace, conform ultimelor date disponibile la BVB. Alti actionari controleaza 37,98% din actiuni. Societatea Lido il are printre actionarii semnificativi pe omul de afaceri Viorel Paunescu, alte participatii fiind detinute de Union International Center (10,63% din capital), alte persoane fizice si juridice. Compania Robinson este controlata de Predeal Investitii si Aris Consult Invest, care au impreuna 55,4% din actiuni, ambele firme fiind detinute in cote egale de doua persoane fizice, Dragos Bilteanu si El Lakis Najib. Sursa: Romania Libera, 10 iulie 2008 -
S&P: Romania reactioneaza cel mai bine la socuri
Romania libera
___
Romania ocupa primul loc intr-un top format din tarile UE si alte trei state in functie de capacitatea de reactie rapida si eficienta a autoritatilor la socuri economice, potrivit Standard&Poor’s (S&P). Din pacate, insa, rezultatul este mai degraba nefavorabil, intrucat reflecta un sistem fiscal defectuos. Analistul S&P, Eileen Zhang, a declarat ca Romania are un potential substantial de crestere a veniturilor, fara majorari ale taxelor, insa a explicat ca si 'pozitia de top a Romaniei in Indicele de Flexibilitate Fiscala este, de fapt, un fel de coroana de spini, deoarece reflecta o administrare defectuoasa a taxelor si un set de baza de taxe alunecos'. La polul opus al scalei flexibilitatii, guvernele Europei continentale se regasesc printre cele mai constranse. Dintre cele 30 de state analizate, Belgia este pe ultima pozitie, precedata de Austria, Germania, Suedia, Danemarca si Italia. 'Nici Norvegia, Finlanda si Franta nu stau mult mai bine', a adaugat Zhang. Sursa: Romania Libera, 10 iulie 2008 -
Prodplast se va diviza, iar una dintre firme va activa in sectorul imobiliar
Curierul National PPL
___
Prodplast Bucuresti isi va muta activitatea in judetul Calarasi, iar producatorul de mase plastice se va diviza in doua firme, dintre care una va avea activitati imobiliare si va detine terenurile si cladirile din Bucuresti, evaluate la 206,3 mil. lei, informeaza NewsIn. Noua firma, denumita Prodplast Imobiliare, urmeaza sa primeasca 77,5% din totalul activelor Prodplast, acestea valorand 266,2 mil. lei. Capitalul social al Prodplast Imobiliare va fi de 20,7 mil. lei, urmand sa fie divizat in 20,7 mil. de actiuni cu o valoare nominala de un leu, potrivit proiectului de divizare al Prodplast publicat in MO. In urma operatiunii, capitalul Prodplast va fi diminuat cu 20,7 mil. lei, de la 37,8 mil. lei la 17,1 mil. lei, prin anularea a 20,7 mil. de actiuni, cu o valoare nominala de un leu. Modul de alocare a actiunilor emise de Prodplast Imobiliare va fi in raport de o actiune noua pentru fiecare doua titluri detinute. Astfel, fiecarui actionar ii va reveni o participatie egala cu cea pe care o are la producatorul de mase plastice. In actionariatul Prodplast se regasesc firma Nord, din Cipru, cu 25,12% din titluri, SIF Oltenia - 9,72%, SIF Banat-Crisana - 8,36%, fondul american de investitii Broadhurst Investments - 5,96%, Raiffeisen Zentralbank Austria - 5,44%, fondul de investitii din Cipru RC2 - 5,08%. Restul de 40,32% din actiuni sunt in posesia altor investitori, persoane fizice si juridice. Actiunile Prodplast vor ramane in continuare listate la Categoria a II-a a Bursei. Prodplast Imobiliare ar putea fi listata la cota Bursei in termen de 3-6 luni de la data deciziei de divizare. Comunicatul societatii Prodplast cu privire la decizia de divizare a societatii si modul de alocare a actiunilor nu a avut un efect special in piata. Dupa ce marti titlurile cu simbolul PPL s-au apreciat cu 8,33%, in sedinta de ieri, pe fondul unor rulaje modeste, acestea au inchis la valoarea de 3,2 lei/actiune, in scadere cu 1,54% fata de ziua precedenta. Practic, informatiile cu privire la extinderea activitatii companiei in domeniul imobiliar au fost deja incluse in pret. Astfel, cumparatorii nu au avut puterea de a impinge cotatiile peste linia de trend descendent descrisa incepand cu iulie 2007. Sursa: Curierul National, 10 iulie 2008 -
Albalact, din septembrie pe piata conservelor din carne
Business Standard
___
Albalact, unul dintre principalii producatori interni de lactate, va deschide in luna septembrie o fabrica de conserve din carne, in urma unei investitii de peste sase mil. euro, potrivit lui Raul Ciurtin, presedintele companiei. “Noua firma se numeste Prefera Foods, iar eu am o participatie de 40% din capitalul social. De asemenea, Ioan Darzu, fostul director general al Albalact si, momentan, vicepresedinte al Consiliului de Administratie va detine 20%. Pentru inceput, vom iesi pe piata cu doua branduri de pate de ficat si conserve din carne”, a declarat pentru Business Standard Raul Ciurtin. Acesta a adaugat ca Ioan Darzu va prelua de la 1 septembrie functia de director general al Prefera Foods. Totodata, Ciurtin estimeaza ca anul viitor, noile conserve vor fi deja branduri cunoscute pe piata interna de profil si vor beneficia, inca din aceasta toamna, de distributie nationala. Piata interna a conservelor de pate de ficat valoreaza circa 80 mil. euro, potrivit producatorilor. Principalii competitori sunt Scandia, Orkla Foods, Hame, Mandy Foods si Vascar. Pe piata interna de FMCG si-au mai anuntat investitii importante producatori alimentari importanti, precum Tabco Campofrio, Hame si Olympus. Astfel, producatorul de mezeluri spaniol Campofrio a anuntat, pentru anul viitor, deschiderea unei fabrici de mezeluri si produse semipreparate in Buftea, in urma unei investitii de circa 20 mil. euro. La randul lor, cehii de la Hame, unul dintre principalii producatori europeni de conserve s-au aratat interesati, in ultimul an, de achizitia unei fabrici de conserve din carne sau fructe si legume. Hame detine deja in Romania o fabrica de pate de ficat la Caracal, dupa ce compania a achizitionat producatorul intern Romconserv. Totodata, Hame s-a aratat interesata de achizitia producatorului Scandia Romana, insa negocierile au esuat. Compania elena Olympus a anuntat, in nenumarate randuri, ca intentioneaza sa deschida, in urmatorii doi-trei ani, o fabrica de produse lactate la Halchiu, judetul Brasov. Pe de alta parte, Scandia Romana, cel mai mare producator intern de conserve din carne a anuntat, recent, ca ia in calcul, pentru perioada urmatoare, intrarea pe pietele externe prin achizitii de producatori locali din tari precum Bulgaria si Serbia, dar si firme din tari, precum Ucraina, Georgia, Bulgaria, Serbia, Cehia si Slovacia. Referitor la Albalact, Raul Ciurtin afirma ca pregateste noi investitii in dezvoltarea productiei. Totodata, compania este in curs de obtinere a autorizatiilor necesare producerii de branzeturi, a completat presedintele Albalact. Sursa: Business Standard, 10 iulie 2008 -
Rebound tehnic la BVB - Cresteri de peste 2 procente
Wall-Street.ro
___
'... este prea devreme sa vorbim de o intoarcere de trend', a declarat, pentru Wall-Street, Paul Brendea, analist la Prime Transaction.
09.07.2008
-
Petrom, 90 mil. euro pentru Petrobrazi
ZF RO - FONDURI MUTUALE SNP
___
Petrom, cea mai mare companie romaneasca, a semnat un contract in valoare de 90 mil. euro cu divizia Udhe a grupului german Thyssen Krupp pentru constructia pe platforma rafinariei Petrobrazi a unei statii de desulfurare a benzinei. Acest contract ii va permite companiei petroliere sa livreze incepand cu anul viitor numai carburanti Euro 5. 'Constructia acestei unitati va marca trecerea la productia de benzina cu continut redus de sulf. Programele noastre de modernizare au in vedere producerea de carburanti care sa respecte standardele de calitate si mediu ale UE. Astfel, incepand cu 2009, vom livra pe piata din Romania numai carburanti Euro 5, cu un continut sulf de 10 ppm', a declarat Neil Morgan, membru al directoratului Petrom, responsabil cu activitatea de rafinare. Unitatea va produce benzina cu continut redus de sulf si va avea o capacitate anuala de 700.000 de tone. Punerea in functiune a instalatiei este estimata sa aiba loc la inceputul anului 2009. Conform contractului, Uhde va asigura servicii complete de inginerie, va furniza echipamentul, va asigura constructia, punerea in functiune si va facilita instruirea personalului care va opera instalatia. Petrom are o capacitate anuala de rafinare de opt milioane de tone de titei, respectiv 40% din capacitatea totala de prelucrare a titeiului in Romania. Compania are doua rafinarii, Petrobrazi si Arpechim. Petrobrazi are o capacitate anuala de rafinare de 4,5 milioane de tone, care va fi extinsa la 6 milioane de tone, iar Arpechim rafineaza anual circa 3,5 milioane tone de titei. Totodata, Petrom a mai semnat un contract de 6,6 mil. euro cu compania energetica irlandeza ESB International, care va proiecta instalatiile de generare de electricitate de 860 MW ale termocentralei care va deservi rafinaria Petrobrazi, detinuta de Petrom. Lucrarile vor incepe in 2009 si vor dura doi ani. Potrivit acordului, ESB International va asigura gratuit servicii in perioada de garantie, de doi ani de la finalizarea constructiei si instalarii. Centrala electrica de la Brazi va fi construita de un consortiu format din General Electric si firma elena specializata in inginerie Metka si ar putea intra in functiune la inceputul anului 2011. Sursa: Ziarul Financiar, 9 iulie 2008 -
OMV, Rompetrol si Petrom vor face plinul pe Autostrada Soarelui
___
Companiile OMV, Rompetrol si Petrom vor construi benzinariile de pe ambele sensuri ale Autostrazii Soarelui, au anuntat astazi reprezentantii Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR). CNADNR a stabilit firmele care vor construi benzinarii pe Autostrada Soarelui in urma desfasurarii licitatiilor. Lotul 1 a fost castigat de OMV, la km 49 pe ambele sensuri. Lotul 2 revine aceleasi firme, la km 66 (+ 800) pe ambele sensuri. Lotul 3 a fost adjudecat de Rompetrol, care va construi benzinarii la km 88 (+ 300). De asemenea, Petrom a adjudecat si Lotul 5, la km 139 (+830). Petrom va avea Lotul 4, la km 111 (+770). Reprezentanti CNADNR au declarat ca se incearca, in negocieri cu cele trei firme castigatoare, ca pana la terminarea construirii benzinariilor sa fie montate benzinarii mobile pe ambele sensuri ale A2. Compania Nationala Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania considera ca este necesar ca pe perioada estivala firmele castigatoare ale licitatiei sa instaleze benzinariile mobile pentru ca turistii sa poata alimenta pana la Cernavoda. De asemenea, reprezentantii CNADNR au estimat ca lucrarile vor dura pana la sfarsitul lunii noiembrie 2008, pentru construirea unei benzinarii fiind necesare aproximativ patru luni. Companiile Rompetrol, Petrom, OMV, MOL si Agip au depus pana in 22 aprilie (termenul limita), ofertele pentru construirea de benzinarii pe traseul autostrazii Bucuresti-Cernavoda. Fostul director al CNADNR, Mihai Grecu, a anuntat, la momentul scoaterii la licitatie a terenurilor pentru amplasarea statiilor de alimentare cu carburanti pe Autostrada Soarelui, ca 'este vorba despre zece benzinarii, cinci perechi, pe stanga si pe dreapta autostrazii'. Prima statie de carburanti va fi plasata la kilometrul 49, iar ultima la kilometrul 139, aproape de Cernavoda. Pe tronsonul A2 Bucuresti - Cernavoda, pentru amplasarea statiilor de alimentare cu carburanti au fost luate in considerare ca fiind corespunzatoare spatiilor de servicii urmatoarele locatii: kilometrii 49 plus 000, 66 plus 800 , 88 plus 300, 111 plus 770 si 139 plus 830. Durata de concesionare a terenurilor va fi de 30 de ani, iar valoarea estimativa a redeventei, precum si pozitia definitiva a amplasamentelor vor fi in conformitate cu 'Studiul de fundamentare a deciziei de concesionare'. Sursa: Wall-Street, 9 iulie 2008
Pagina