09.03.2010
-
Tranzgaz vrea sa participe la reteaua europeana de transport al gazelor ENTSOG
DailyBusiness.ro TGN
___
Transgaz Medias (TGN) cere Ministerului Economiei, actionarul sau majoritar, aprobarea de a participa ca asociat la reteaua europeana a sistemelor de transport al gazelor (ENTSOG), din care fac parte grupuri energetice precum OMV (Austria), Eni (Italia), E.ON si RWE, ambele din Germania. Propunerea va fi supusa aprobarii AGA programata pentru 29 martie, se arata intr-un raport al Transgaz transmis, luni, Bursei de Valori Bucuresti (BVB). ENTSOG a fost creata in decembrie 2009 cu scopul de a promova crearea unei piete de gaze unice la nivelul Uniunii Europene. Din Retea fac parte 31 de companii din 21 de state europene. Transgaz estimeaza pentru 2010 un profit net in stagnare, la 298 milioane lei (72,3 milioane de euro), si venituri mai mari cu 12%, de 1,4 miliarde lei. Actiunile Transgaz au fost tranzactionate luni, la BVB, la pretul de 224,9 lei pe unitate, in urcare cu 0,81% fata de referinta. Transgaz are o capitalizare de 2,64 miliarde de lei. Compania este controlata de Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, care detine 73,5% din capital. Fondul Proprietatea are o participatie de 14,9% din actiuni, iar diferenta de 11,4% din titluri apartine mai multor actionari. Sursa: Daily Business, 9 martie 2010 -
The Rompetrol Group a mai cumparat 1,53% din Rompetrol Rafinare
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI RRC
___
The Rompetrol Group a achizitionat, ieri, 1,53% din capitalul social al Rompetrol Rafinare Constanta (simbol RRC), prin 16 tranzactii 'deal', platind 24,3 milioane lei. Pretul, de 0,0751 lei/actiune, este cu 0,14% peste cel din oferta de preluare derulata de grupul Rompetrol, respectiv de 0,075 lei/actiune. Astfel, majoritarul va trebui sa urce, din nou, pretul din OPP, dupa o operatiune similara chiar in prima zi a ofertei. Potrivit unui regulament al Comisiei Nationale a Valorilor Mobiliare (CNVM), daca dupa data inceperii unei operatiuni de preluare ofertantul sau persoanele cu care acesta actioneaza in mod concertat cumpara titluri la compania vizata in afara ofertei, actionarul respectiv trebuie sa majoreze pretul din oferta astfel incat cotatia sa fie cel putin egala cu cel mai mare pret platit de ofertant in afara ofertei. Oferta publica de preluare a Rompetrol Rafinare a inceput la 15 februarie, grupul cumparand 15,7% din actiunile RRC, chiar in prima zi a ofertei, pentru 248,4 milioane lei (60,3 milioane euro), la pretul de 0,075 lei/titlu, cu 1,2% peste cel din oferta. Ulterior, actionarul majoritar a fost obligat sa creasca pretul din oferta la 0,075 lei/titlu. CNVM a aprobat prelungirea cu zece zile, pana pe 26 martie, a perioadei de derulare a OPP, care era, initial,s programata sa se incheie la 12 martie. Rompetrol Rafinare are un capital social de 2,109 miliarde lei, divizat in 21,099 miliarde de actiuni cu o valoare nominala de 0,1 lei. Sursa: Bursa, 9 martie 2010. -
Necula, Prime Transaction: Tunelul de evolutie al SIF-urilor va fi in continuare restrans
Wall-Street.ro
___
'... din extern nu vin stiri care sa miste piata puternic', a declarat pentru Wall-Street Gabriel Necula (foto), director adjunct de tranzactionare la Prime Transaction. -
Pentru moment brokerii se asteapta la o evolutie ,,cuminte' a Bursei
ZF RO - FONDURI MUTUALE
___
... a consumat din capitalul speculativ al SIF-urilor', a declarat Alin Brendea, directorul de tranzactionare al societatii de intermediere Prime Transaction.
08.03.2010
-
Ajuns la mana kazahilor, statul roman estimeaza acum ca va incasa doar jumatate din cele 570 mil. euro de la Petromidia
ZF RO - FONDURI MUTUALE RRC
___
Statul roman nu a avut niciun cuvant de spus in ceea ce priveste vanzarea grupului Rompetrol, format de omul de afaceri Dinu Patriciu in jurul rafinariei Petromidia, catre compania kazaha de stat KazMunaiGaz, tranzactie care a facut din Patriciu cel mai bogat om din Romania, desi are de recuperat datorii de 571 mil. euro de la Rompetrol Rafinare - Petromidia. In acest moment, statul nu are certitudinea ca grupul KazMunaiGaz va plati cei 571 de milioane de euro, existand riscul ca sa redevina actionar la Petromidia, intr-un moment in care are mare nevoie de bani. Guvernul se asteapta ca suma care va fi incasata sa se ridice la doar jumatate din restanta scadenta in acest an, respectiv circa 285 mil. euro, din cauza lipsei de lichiditati a companiei, conform proiectului programului de convergenta al Romaniei pentru perioada 2009-2012. Pentru restul sumei, statul ar putea primi actiuni la Rompetrol Rafinare- Petromidia. Omul de afaceri Dinu Patriciu, care a incasat circa 1,6 mld. dolari de la kazahi din vanzarea grupului Rompetrol in 2007, nu mai are insa nicio grija in privinta datoriilor, desi in 2003 el a fost cel care a obtinut de la Guvern facilitatea transformarii datoriilor istorice ale Petromidia in obligatiuni. El nu a avut insa nicio problema in a vinde pachetul majoritar de actiuni al grupului Rompetrol si implicit rafinaria Petromidia, fara a avea nevoie de niciun fel de acord din partea statului. Unii experti din piata spun ca in astfel de tranzactii nici nu este necesar acordul creditorului, statul roman nefiind direct implicat in tranzactie, in timp ce altii sustin ca totusi ar fi fost o miscare isteata impunerea anumitor conditii. 'Cine preia o companie, o preia cu tot cu obligatiile pe care aceasta le are. Imaginati-va cum ar fi ca la fiecare tranzactie statul sa-si dea permisiunea. Lucrurile stau foarte simplu. Iei compania, iei datoriile acesteia, iar daca acestea nu vor fi platite, statul devine actionar', a declarat Varujan Vosganian, fost ministru de finante in perioada in care kazahii de la KazMunaiGaz au preluat primul pachet de 75% din actiunile grupului Rompetrol. Potrivit specialistilor din piata, statul nici nu ar fi avut de ce sa ceara anumite drepturi in tranzactia dintre grupul Rompetrol si KazMunaiGaz. 'Tranzactia s-a facut in alta parte, la un alt nivel corporatist, asa ca nu a necesitat permisiunea statului roman', spune un avocat. 'Nu are legatura instrainarea unui pachet de actiuni cu creanta pe care statul o are de recuperat. Nu este nimic nefiresc in faptul ca statului roman nu i s-a cerut acordul asupra tranzactiei intre Rompetrol si KazMunaiGaz. Creanta lui nu este afectata de aceasta tranzactie', spune un alt avocat. In vara anului 2007, Rompetrol Holding (Elvetia) a vandut 75% din actiunile pe care le detinea la Rompetrol Group (Olanda) catre compania kazaha de stat KazMunaiGaz. Din grupul Rompetrol face parte si Petromidia. Doi ani mai tarziu, Rompetrol Holding, controlat de Patriciu, vinde si restul de 25% din actiuni catre KazMunaiGaz. 'Din cate stiu eu, nu au cerut nimic (statul roman - n. red.) in ceea ce priveste tranzactia dintre Rompetrol si KazMunaiGaz', a declarat Theodor Atanasiu, fost presedinte al AVAS in timpul guvernarii Tariceanu. Atanasiu a fost cel care a scos de sub monitorizarea postprivatizare Rompetrol Rafinare (Rafinaria Petromidia) in februarie 2007, permitand astfel ca in august 2007 Dinu Patriciu sa vanda cea mai mare parte a grupului Rompetrol fara restrictii. 'In cazul in care vreodata exista intentia de vanzare asupra unui bun asupra caruia eu am anumite drepturi, ar trebui sa fiu si eu intrebat pentru ca acel bun, poate fi stricat si apoi nu am cum sa-mi mai satisfac creanta. Ar fi fost bine ca statul roman sa ridice anumite conditii in aceasta tranzactie, dar in mod normal nu este un lucru obligatoriu', spune un alt avocat. Rafinaria Petromidia a fost preluata in anul 2000 de catre grupul Rompetrol detinut de Patriciu cu 50,5 mil. dolari, la care se adaugau datorii reesalonate de 550 mil. dolari. Rompetrol nu a platit aceste datorii, acestea fiind transformate in 2003 in obligatiuni cu o maturitate de 7 ani. In 2007 si 2009, grupul Rompetrol, cu tot cu rafinarie Petromidia, este vanduta de Patriciu catre KazMunaiGaz, valoarea totala a celor doua tranzactii fiind de 1,7 miliarde de dolari. Sursa: Ziarul Financiar, 8 martie 2010 -
Carabulea preia fraiele Bancii Carpatica
ZF RO - FONDURI MUTUALE BCC
___
Ilie Carabulea, cel mai mare actionar al Bancii Comerciale Carpatica (BCC), cu 36,45% din actiuni, a fost numit in functia de presedinte al bancii, in locul lui Viorel Grigore, care nu a primit avizul Bancii Nationale a Romaniei. Analistii sunt de parere ca schimbarea de conducere nu va modifica strategia institutiei de credit aflata in pragul celei mai mari majorari de capital din istorie. Nicolae Surdu a fost reconfirmat in functia de presedinte al directoratului de catre membrii Consiliului de Supraveghere. Numirea celor doi are loc dupa ce la finele lunii februarie Banca Nationala a Romaniei a aprobat doar trei dintre cei cinci membri propusi de actionari pentru Consiliul de Supraveghere. Mai exact, BNR i-a avizat pe Ilie Carabulea, Doina Toader si Nicolea Petria ca membri pentru Consiliul de Supraveghere al Carpatica si i-a respins pe Viorel Grigore si Ioan Gandila. 'Numirea lui Ilie Carabulea aduce un plus de imagine bancii. Atunci cand presedintele este si cel mai important actionar, este de inteles ca implicarea acestuia in conducerea bancii va fi mai mare. Pe de alta parte, strategia bancii nu se va schimba pentru ca Ilie Carabulea beneficia oricum de influenta asupra conducerii din pozitia de cel mai mare actionar', a spus Mihai Chisu, broker la societatea de intermediere IFB Finwest. Preluarea functiei de presedinte de catre omul de afaceri sibian are loc la cateva zile distanta de convocarea actionarilor in cadrul Adunarii Generale pentru a supune la vot majorarea de capital in valoare de 103,4 milioane de lei (25 mil. euro). Pe 13 martie, actionarii Carpatica vor decide daca cea mai mare majorare de capital din istoria bancii va avea sau nu loc. Actiunile Carpatica au incheiat ultima sedinta de tranzactionare in crestere cu 2,06%, pana la un pret de 0,09 lei/titlu, avand o capitalizare de 225,7 mil. lei (55 mil. euro). Sursa: Ziarul Financiar, 8 martie 2010 -
PCC : Avem solutii pentru Oltchim
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI OLT
___
Wojciech Zaremba, director de dezvoltare al grupului german PCC SE, principal actionar minoritar la Oltchim, spune ca, desi PCC si conducerea Oltchim au puncte de vedere diferite cu privire la situatia actuala si la viitorul combinatului petrochimic, este timpul sa redeschida dialogul pentru a gasi impreuna cea mai buna solutie pentru Oltchim. Reporter: 'Oltchim' a anuntat recent bugetul de venituri si cheltuieli pentru 2010, potrivit caruia anul acesta ar urma sa reintre pe profit.Impartasiti acelasi punct de vedere? Wojciech Zaremba: Dimpotriva, PCC este in continuare foarte ingrijorat in privinta viitorului Oltchim. Consideram ca estimarile conducerii Oltchim sunt prea optimiste si nu se bazeaza pe bugetul anului in curs, care nu a fost inca discutat si aprobat in Adunarea Generala a Actionarilor. Acest lucru fusese programat pentru AGA din 19 martie, dar a fost ulterior amanat. E greu de inteles cum poate fi estimat profitul atata timp cat nu exista un buget aprobat. Reporter: PCC si conducerea Oltchim se afla pe pozitii diferite de mai bine de un an. Sunteti intr-un fel de razboi, mai cu seama mediatic, cu directorul general al combinatului, Constantin Roibu. Ce sanse de reconciliere exista? Wojciech Zaremba: 2010 este deja al patrulea an de cand suntem la Oltchim si din cauza acestui conflict, pe care noi nu l-am dorit, am cheltuit foarte mult timp, energie si bani, fara rezultat. Cred ca a sosit timpul sa purtam un dialog, sa construim ceva impreuna si sa obtinem rezultate bune pentru Oltchim. Reporter: Divergentele au inceput odata cu anuntarea de catre conducerea Oltchim a intentiei de a prelua Arpechimul, tranzactie cu care nu ati fost de acord niciodata. De ce credeti ca aceasta preluare va afecta societatea pe termen lung? Wojciech Zaremba: O afacere solida nu poate fi construita pe baza ajutorului de stat. Oltchim a beneficiat de mai multe ori de un astfel de sprijin in trecut, si fara rezultat. Aceasta situatie nu mai poate continua astfel. Ajutorul de stat este o practica obisnuita in Europa, dar trebuie folosit astfel incat compania sa nu mai ajunga in situatia de a cere un nou ajutor. In plus, PCC, ca actionar, este ingrijorat privind preluarea Arpechim deoarece consideram ca este vorba de bani irositi si de un risc major la care se expune Oltchim. Nici unul dintre actionarii Oltchim nu are nici un fel de informatii concrete cu privire la rezultatele Arpechim din ultimii trei ani sau la conditiile creditului contractat de Oltchim pentru aceasta achizitie. Tot ce stim sigur este ca Arpechim era pe pierdere, de aceea a si fost inchis de Petrom. Si Oltchim e pe pierdere, si nu vedem cum cele doua companii vor intra impreuna pe profit dupa aceasta preluare. Reporter: Atunci ce credeti ca ar trebui facut ca Oltchim sa reintre pe profit? Wojciech Zaremba: Oltchim ar trebui sa se reorienteze catre produsele de nisa, precum poliolii specializati si oxo-alcoolii avansati, asa numitele 'produse chimice fine', care au o marja de profit ridicata si care se fabrica mai putin in Europa. Noi credem ca Oltchim nu are nici o sansa de supravietuire daca nu va intra intr-un proces profund de restructurare. PCC a implementat deja un amplu program de investitii in Polonia, in valoare de 490,6 milioane de euro, care ne-a mentinut pe profit. Suntem pregatiti sa elaboram impreuna cu statul roman un program similar si in cazul Oltchim, program bazat pe restructurare, si sa investim in Oltchim, intr-o prima faza, 100-150 de milioane de euro. Reporter: Vorbiti de restructurari...aveti de gand sa disponibilizati personal? Wojciech Zaremba: Nicidecum. Noi garantam personalului de la Oltchim pastrarea locului de munca pentru o perioada de minimum cinci ani. O afacere nu se poate dezvolta fara forta de munca, iar Oltchim are nevoie de personal. Suntem constienti de problemele sociale legate de Oltchim. Pentru acestea, Romania, ca stat membru al UE, are dreptul la fonduri speciale pentru formare profesionala, crearea de noi locuri de munca si accesarea de credite in vederea deschiderii de noi afaceri. Reporter: Cum ati decis sa achizitionati actiuni Oltchim si astfel sa deveniti actionar al companiei? Wojciech Zaremba: Am devenit actionari la Oltchim in mai 2007, fiind ferm convinsi ca intre PCC si Oltchim exista un mare potential de cooperare si sinergie, care ar permite ambelor companii sa se dezvolte pe o piata competitiva dominata de giganti precum Dow Chemical, Bayer, Shell, Solvay, dar si de companii medii, mai mari insa decat Oltchim, ca Anwil, Petkim sau Borsodchem. PCC considera ca intre Oltchim si PCC Rokita, o companie mai mica decat Oltchim, ar putea fi creata o sinergie, in special in domeniul poliolilor, in vederea dezvoltarii unor produse noi, a obtinerii de materii prime la preturi mai bune si a efectuarii de noi investitii, cum ar fi izocianatii (TDI). Reporter: Ce suma de bani ati investit in Oltchim, pana la momentul de fata? Wojciech Zaremba: Am investit peste 10 milioane euro intr-un proiect joint- -venture cu Oltchim, SC EURO URETHANE SRL, in care PCC detine 60%. De asemenea, am investit in actiunile Oltchim. Aici exista o perceptie gresita, cum ca noi am fi achizitionat 1% din totalul actiunilor si ca ne-am fi crescut, in mod artificial, participatia la 12%. Permiteti-mi sa clarific acest aspect. PCC SE a achizitionat actiuni Oltchim in mai 2007. La acea data, majorarea de capital social facuta anterior fusese deja anulata printr-o decizie judecatoreasca prin care fusese declarata ilegala, decizie publicata in Monitorul Oficial in data de 29 iunie 2006. Oltchim ar fi trebuit sa radieze majorarea de capital social inca din 2006, insa a asteptat pana la sfarsitul lui 2007 ca sa efectueze formalitatile legale de radiere. In consecinta, la momentul achizitiei, participatia PCC la Oltchim era de fapt de 12% din capitalul social real al companiei, si nu de 1% asa cum se afirma in mod eronat. Reporter: Acum ca ati decis sa ingropati securea razboiului cu managementul Oltchim, veti renunta la procesele intentate impotriva directorului general al Oltchim, Constantin Roibu? Wojciech Zaremba: Am fost acuzati in mod nejustificat de diverse lucruri. Una dintre aceste acuzatii a facut obiectul unei investigatii initiate de Directia Nationala Anticoruptie. DNA ne-a anuntat recent ca a dispus neinceperea urmaririi penale impotriva reprezentantilor PCC in Romania. Noi am perceput aceste actiuni legale impotriva noastra drept o forma de raspuns la initiativele noastre de a cere clarificarea situatiei de la Oltchim si de a ne asigura ca solutia preconizata pentru Oltchim respecta normele UE. Vom face uz de toate actiunile legale, atat la nivel national cat si international, pentru a demonstra ca intentiile noastre au fost si raman bune, ca nu am utilizat niciodata informatii confidentiale si ca nu am incercat sa prejudiciem pozitia detinuta de Oltchim pe piata. Sesizarile noastre catre Comisia Europeana au fost facute in calitate de actionar minoritar al Oltchim, si nu de competitor. Sursa: Bursa, 8 martie 2010 -
SIF Transilvania vrea sa dea un dividend de 0,0300 lei/actiune, la fel ca pentru 2008
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI SIF3
___
Consiliul de Administratie al societatii de investitii financiare 'Transilvania' (SIF3) a propus actionarilor acordarea unui dividend de 0,0300 de lei/actiune, aferent profitului obtinut in 2009. Valoarea dividendului propus pentru 2009 este aceeasi cu dividendul pe care SIF3 l-a distribuit si in 2008, insa, anul trecut, societatea a obtinut un profit de 124,55 milioane de lei, cu 31,55% mai mare fata de cel inregistrat in 2008. Actionarii SIF3 au fost convocati sa decida asupra distribuirii profitului in Adunarea Generala programata pentru 29 aprilie. Sursa: Bursa, 8 martie 2010
05.03.2010
-
Continua dansul la Oltchim: Ce alternative au nemtii de la PCC pentru cel mai mare combinat chimic
ZF RO - FONDURI MUTUALE OLT
___
Grupul german PCC isi propune sa castige cota pe piata de polioli, prin achizitia Oltchim, in timp ce conducerea combinatului continua sa investeasca in productia de PVC. Grupul PetroCarboChem (PCC) din Germania, detinut de omul de afaceri Waldemar Preussner, care are o participatie de 12,1% din actiunile combinatului chimic Oltchim Ramnicu Valcea (OLT), intentioneaza sa achizitioneze pachetul majoritar al companiei romanesti in vederea obtinerii unei pozitii in topul celor mai mari cinci producatori de polioli la nivel european. 'Noi am venit in Romania in ideea de a consolida compania si sa crestem. Sa cumparam Oltchim pentru a pune la un loc cota de 5% a lor in productia de polioli, cota noastra de 3% pe aceasta piata, sa investim in capacitati noi si poate sa ajungem la un procent de 10% la nivel european. In acest caz am intra in a doua categorie de producatori, cea de mijloc. Acum suntem amandoi pe margine, iar companii precum Dow Chemicals si Bayer, care detin jumatate din piata, au o influenta puternica asupra preturilor de livrare si a materiilor prime si in plus actioneaza la nivel global', a declarat Wojciech Zaremba, directorul de dezvoltare a afacerilor al grupului german PCC. Directorul PCC mai spune ca achizitia Oltchim este printre singurele solutii pe care compania nemteasca le are in vederea dezvoltarii pe piata poliolilor. 'Cu cine sa ne unim daca nu cu Oltchim ? Pentru noi a fost pasul firesc sa venim aici sa cumparam compania sa folosim sinergiile care le avem impreuna si sa devenim mai puternici. Nu vreau sa fiu numit cel mai mare competitor al Oltchim, pentru ca noi avem cea mai mica cota pe aceasta piata', spune Zaremba. Polioli sau PVC? Nemtii de la PCC vor sa concentreze productia de la Oltchim pe segmentul poliolilor si oxo alcoolilor, in timp ce conducerea combinatului romanesc cauta sa atraga un imprumut de aproape 500 mil. euro de la banci cu garantii de stat pentru a investi in productia de PVC. Investitiile sunt insa blocate la Comisia Europeana, care analizeaza ajutorul pe care statul roman vrea sa-l dea combinatului, in urma unor sesizari din partea PCC. Reprezentantii PCC spun ca poliolii sunt un produs de nisa, cu marje de profit mai mari, si unde competitia este stransa, in timp ce PVC este un produs de masa, iar capacitatea de productie a Oltchim este prea mica pentru a asigura costuri comparabile cu cele oferite de producatorii din Orientul Mijlociu. De cealalta parte, Oltchim spune ca PVC-ul este produsul sau de baza. PVC-ul este un compus folosit in tamplaria termoizolanta pentru geamuri termopan, dar si la producerea de tevi sau profile. Poliolii sunt produse intermediare pentru obtinerea, spre exemplu, a spumelor poliuteranice pentru industria mobilei, pentru cea de constructii, industria auto si altele. Oxo alcoolii sunt folositi pentru producerea sapunului, a samponului, dar si ca aditivi pentru industria materialelor plastice si pentru alipire, cu folosinta pornind de la industria de jucarii si terminand cu izolatii pentru cabluri. Afacerile din chimie ale PCC le-au depasit anul trecut pe cele ale Oltchim Divizia chimica a grupului PCC a depasit anul trecut combinatul Oltchim ca afaceri, nemtii ajungand la vanzari de 300 mil. euro in 2009 pe acest segment de la circa 480 mil. euro cu un an in urma, in timp ce cifra de afaceri a Oltchim a scazut de doua ori, de la 529 mil. euro in 2008 la 253 mil. euro anul trecut. Din cauza dificultatilor de aprovizionare cu materie prima, combinatul din Ramnicu Valcea a inregistrat in 2008 si 2009 pierderi cumulate de 443,9 mil. lei (110 mil. euro). Conducerea Oltchim spune ca se descurca si pe cont propriu In urma cu un an conducerea Oltchim spunea ca nu poate supravietui fara ajutorul statului. In prezent, sefii Oltchim spun ca dupa repornirea petrochimiei Arpechim va readuce combinatul pe profit, iar investitiile garantate de stat sunt necesare pentru ca firma sa devina competitiva pe piata. Oltchim a preluat la inceputul anului de la Petrom sectia de petrochimie a rafinariei Arpechim, care furniza anterior principalele materii prime ale societatii, propilena si etilena. 'Faptul ca repornim instalatiile in luna aprilie va avea ca efect obtinerea unei cifre de afaceri de 640 mil. euro si am estimat noi un profit net de 2 mil. euro. Daca porneam cu instalatiile in ianuarie veniturile se ridicau la 875 mil. euro si profitul net la 25 mil. euro, asta acoperind cheltuielile financiare care pentru acest an se ridica la 32 mil. euro si in 2011 la 70 mil. euro', a declarat Constantin Roibu, directorul general al Oltchim Ramnicu Valcea. El mai spune ca achizitia activelor petrochimiei Arpechim cu 13 mil. euro s-a realizat printr-un credit de la clienti ai societatii cu conditia ca producatorul chimic sa realizeze plati lunare in produse la pretul pietei pe o perioada de un an pana la doi ani in functie de client. 'Am inceput deja lucrarile de repornire si revizie cu fortele proprii, cu materiale din stoc, insa este adevarat ca avem nevoie de finantare in acest sens pentru a reporni instalatiile cat mai repede. Suntem in discutii cu mai multe banci pentru obtinerea unui credit si garantam cu contracte la export si cu active', spune Roibu. El mai sustine ca preturile la propilena si etilena au urcat numai in ultima luna cu 10-15%, pentru ca este criza de marfa pe piata din cauza inchiderii unor capacitati de productie. Sursa: Ziarul Financiar, 5 martie 2010 -
Comelf Bistrita distribuie dividende de 27.000 de euro
ZF RO - FONDURI MUTUALE CMF
___
Producatorul de utilaje pentru constructii si echipamente pentru protectia mediului Comelf Bistrita (CMF) propune actionarilor distribuirea unui dividend brut de 0,00474 lei/actiune din profitul net realizat anul trecut, randamentul dividendului fiind de 0,19%, luand in calcul ultimul pret de pe Bursa, de 2,52 lei/actiune. Valoarea totala a dividendelor acordate este de 111.000 de lei (27.000 de euro), in conditiile in care profitul net al companiei pe anul trecut a fost de 332.000 de lei (78.000 de euro), in scadere cu 84% fata de 2008. Cifra de afaceri a companiei a scazut cu 44%, la 71 mil. lei (16,7 mil. lei). Compania este controlata de firma Uzinsider din Bucuresti, care detine 77% din actiuni. Capitalizarea Comelf este in prezent de 14,4 mil. euro. Sursa: Ziarul Financiar, 5 martie 2010
Pagina