10.05.2010
-
Teodor Ancuța, președinte SIBEX: Procesul de listare a Adeplast continuă
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Reporter: Domnule Ancuta, recent Marcel Bărbuț, proprietarul Adeplast, companie cu care Sibex se află în discuții pentru listarea pe piața spot, a declarat că speră să ia o decizie în această lună cu privire la listare, existând însă și varianta contractării unui credit, dacă analiza pe care compania o efectuează nu e favorabilă listării. Cum comentați?
Teodor Ancuța: Încă de la lansarea pieței spot administrată de Bursa din Sibiu, am declarat împreună cu proprietarul Adeplast că vom lista compania în discuție la Sibex. Din punctul nostru de vedere, procesul de listare continuă, de el se ocupă intermediarul ales, SSIF Intercapital Invest. Așteptăm la rândul nostru rezultatele auditului prin care firma domnului Bărbuț trece, pentru că acesta este esențial în vederea listării, stabilind parametrii pentru evaluarea companiei.
Reporter: Insistăm asupra faptului că AdePlast are și alternativa creditului bancar, așa cum a declarat domnul Bărbuț...
Teodor Ancuța: Cred că din acest punct de vedere, domnul Bărbuț a cântărit deja diferențele dintre listarea pe Bursă și contractarea unui credit. Lucrurile sunt simple: ori renunți la o parte din avere prin vânzarea pe bursă a unor acțiuni dar obții resurse financiare pentru dezvoltarea afacerii care, pe termen mediu și lung se vor reflecta în creșterea profitului, ori continui pe linia creditării, dar arunci rămâi permanent supus riscurilor date de variațiile de dobândă, instabilitatea pieței valutare, inflația. Mai plastic spus, te afli mereu cu sabia deasupra capului. Ori eu cred că listarea este o soluție mult viabilă, cu riscuri mai scăzute față de un credit. Chiar și în eventualitatea nedorită a scăderii cotației acțiuni Adeplast, ar exista posibilitatea răscumpărării acțiunilor de către proprietarul lor. Mizez pe faptul că, în prezent, așa cum spunea Ion Țiriac, cine are credite are probleme. Când stai cu 20 de milioane de euro credite, indiferent cât de bun este business-ul, nu este confortabil, ci din contra îngrijorător. În aceste condiții, recomandarea mea, nu numai pentru Adeplast, ci și pentru ale companii, este folosirea pieței de capital ca mijloc de atragere a resurselor financiare, așa cum au făcut polonezii. Modelul polonez este un exemplu perfect, întrucât se vede la ce rezultate au ajuns.
Reporter: Credeți că AdePlast ar putea obține trei milioane de euro, cât vizează domul Bărbuț, prin listarea la Sibex?
Teodor Ancuța: 'Suma care poate fi obținută depinde de mai mulți factori. Foarte importantă, decisivă chiar, este valoarea la care este estimată compania în urma procesului de evaluare. Apoi, aceste rezultate sunt analizate de intermediar, urmând discutarea lor cu compania și stabilirea prețului de la care poate porni listarea. Suma care poate fi atrasă depinde în același timp și de procentul de acțiuni care va fi listat. Nu trebuie să uitam faptul că traversăm o perioadă de criză, iar piața construcțiilor nu se mai află pe val, așa cum era în 2007, când a avut loc un adevărat 'boom' în acest domeniu, și cu siguranță nu se mai pot atinge prețurile de arunci. De asemenea, și cei care vor cumpăra acțiuni, (poate chiar angajați ai companiei) trebuie să realizeze la rândul lor un profit, să aibă certitudinea că investiția este rentabilă și este făcută pe termen lung. De aceea trebuie stabilit un preț corect la listare. Cred că nimeni nu mai este azi dispus să ofere pe o acțiune prețuri la nivelul anului 2008. Listarea este o soluție, cu condiția ca procesul să fie unul corect și companiile să nu vieze doar o supraevaluare a business-ului.
Reporter: Deci mizați în continuare pe listarea Adeplast la Sibiu?
Teodor Ancuța: Trăim într-o lume a business-ului în care suntem dependenți de analize, estimări, bugete, proiecte de dezvoltare. Adeplast dorește construirea unei noi fabrici și, în acest sens are nevoie de finanțare. Cea mai bună soluție, în opinia mea, este listarea, dar ea depinde de toți factorii enumerați mai sus și, în principal, de decizia proprietarului companiei, în funcție de faptul dacă e mulțumit sau nu de prețul pe care l-ar lua prin vânzarea, să zicem a 10 % din acțiuni. Mizez pe decizia domnului Marcel Bărbuț și cred că acesta va fi una adaptată contextului financiar pe care-l traversăm, în care listarea este cea mai bună variantă, pentru un preț corect, și cred în cuvântul dat. -
Profit de 4,6 milioane lei pentru SIF Banat-Crișana
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Societatea de investiții financiare SIF Banat-Crișana a obținut un profit net de 4,6 milioane lei, în primul trimestru al anului, după ce în perioada similară a anului trecut consemnase un câștig de 69.000 de lei. SIF Banat-Crișana a încheiat primul trimestru cu un activ net de 1,578 miliarde lei, cu 2,4% peste valoarea de la finalul anului trecut.
În primele trei luni, compania a avut venituri de 18,6 milioane lei, de cinci ori mai mari față de trimes-trul I din 2009, în timp ce cheltuielile au totalizat 13,1 milioane lei, acestea fiind de aproape patru ori mai mari.
'Veniturile totale depășesc substanțial veniturile realizate la 31 martie 2009, în principal datorită veniturilor realizate din investiții financiare cedate', potrivit unui comunicat al SIF1. Reprezentanții companiei mai spun că 'creșterea cheltuielilor se regăsește în principal la cheltuielile cu investițiile financiare cedate, majorare care este în concordanță cu evoluția veniturilor din investiții financiare
cedate'.
Potrivit Bugetului de Venituri și Cheltuieli pentru acest an, societatea ar urma să obțină un profit de 50,7 milioane lei, în scădere cu 55%, în condițiile în care nu va mai realiza tranzacții importante, cum a fost în 2009, când a vândut acțiunile deținute la Bancpost, alături de alte trei SIF-uri.
SIF Banat Crișana are un capital social de 54,8 milioane lei, divizat în acțiuni cu o valoare nominală de 0,1 lei. -
Scaderea Dow Jones cu 1.000 de puncte de joi, o eroare tehnica?
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL
___
Indicele american Dow Jones Industrial Average (DJIA) a inregistrat in sedinta de tranzactionare de joi o pierdere de 347.80 de puncte, respectiv 3,02%, dupa ce in timpul zilei a raportat o pierdere si de aproape 1.000 de puncte. -
Ce spune Obama despre panica de pe Wall Street
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL
___
Presedintele american Barack Obama nu a exclus posibilitatea ca un sabotaj sa se fi aflat in spatele panicii produse joi dupa-amiaza pe Wall Street, cand bursa s-a prabusit, relateaza ziarul The Hill. -
Depozitarul Central are doi administratori provizorii in CA
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL
___
Depozitarul Central i-a numit pe Doru Bolos, directorul general al Interdealer Capital Invest, si Cristinel Popescu, presedintele Voltinvest, in functia de administratori provizorii ai institutiei, ca urmare a demisiei a doi membri din Consiliul de... -
Fondurile monetare si de obligatiuni au atras 96 mil. euro in aprilie
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL
___
Activele fondurilor mutuale au urcat usor in luna aprilie, la 4,53 miliarde lei (1,1 mld. euro), iar volumul subscrierilor a depasit 127 mil. euro, din care cele monetare si de obligatiuni - 96 mil. euro, conform statisticilor Asociatiei... -
Petrom: Profit de 807,4 mil. lei in T1
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL SNP
___
OMV Petrom (SNP), cea mai mare companie din Romania, a inregistrat in primul trimestru al anului o crestere cu 148% a profitului net, la valoarea de 807,4 milioane lei (196,1 mil. euro), conform standardelor internationale de raportare financiara (IFRS). -
SIF Muntenia detine, din nou, 5% din Broker Cluj
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL SIF4
___
Administratorul SIF Muntenia (SIF4), Muntenia Invest, a achizitionat, la mijlocul acestei saptamani, 2,64 milioane de actiuni Broker Cluj (BRK) si si-a majorat detinerea la 5%, dupa ce la finalul lunii martie si-a vandut participatia peste acest prag. -
SIF Transilvania a trecut pe pierderi in T1
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL SIF3
___
SIF Transilvania (SIF3) a inregistrat pierderi de 3,56 milioane lei (0,86 mil. euro) in perioada ianuarie-martie 2008, pe fondul cresterii costurilor cu 47%, potrivit rezultatelor financiare remise Bursei de Valori Bucuresti. -
Profit trimestrial de 4,61 mil. lei pentru SIF Banat-Crisana
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL LION
___
SIF Banat-Crisana (SIF1) a raportat un profit net, in primul trimestru al anului de 4,61 milioane lei (1,1 mil. euro), de 67 ori mai mare decat rezultatul din perioada ianuarie-martie 2009, conform datelor remise Bursei de Valori Bucuresti.
Pagina