30.07.2014
-
Cei mai mari creditori listați își anunță rezultatele pe primul semestru. Ce estimări au analiștii
ZF RO - FONDURI MUTUALE BRD TLV
___
Analiștii se așteaptă ca BRD, cea mai valoroasă bancă listată, să raporteze un profit în creștere pe al doilea trimestru, față de același interval al anului trecut. Pentru Banca Transilvania, estimările sunt că banca va raporta venituri în creștere, însă și-ar putea ajusta negativ câștigul față de același interval al anului trecut. -
Actionarii SIF Oltenia si-au alocat 74% din profit
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Actionarii SIF Oltenia (SIF5) au votat, ieri, sa primeasca dividende de 92,83 milioane lei, reprezentand 74% din profitul obtinut anul trecut.
Suma aferenta fiecarui titlu SIF5 detinut este de 0,16 lei.
Restul de bani, de 37,17 milioane lei, urmeaza sa fie utilizat pentru surse proprii de finantare, se arata intr-un raport trimis Bursei de Valori Bucuresti (BVB).
Celalalta varianta propusa acti... -
MISU NEGRITOIU: 'Investitorii institutionali, interesati de recapitalizarea Astra'
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Recapitalizarea Astra Asigurari, societate aflata din februarie in administrare speciala, prezinta interes pentru mai multi investitori strategici, printre care si institutionali, din afara Romaniei, a declarat presedintele Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), Misu Negritoiu.
'Astra si-a refacut pozitia de lichiditate si acum suntem in piata pentru o prima majorare a capitalului soc... -
MARIAN SARBU NU RENUNTA LA ASF Adio, dar raman cu tine!
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Dorinta lui Marian Sarbu sa faca parte din echipa Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) pare sa fie de nestavilit.
Dupa ce a refuzat sa paraseasca functia de prim-vicepresedinte al institutiei, timp de mai bine de doua saptamani de la momentul in care Curtea Constitutionala (CC) a constatat ca numirea sa a fost neconstitutionala, domnia sa a ramas in cadrul ASF, pe post de consilier in rel... -
BVB si RASDAQ BVB: Rulaj sub 3 milioane de euro
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Bursa de la Bucuresti a inchis indecis sedinta de ieri, dominata de apatie si cu o lichiditate foarte redusa, de sub 3 milioane de euro, in timp ce pietele europene au urcat, sustinute de rezultatele financiare raportate de companii.
Indicele de referinta BET Plus a scazut cu mai putin de 0,1%, in timp ce BET, al celor mai lichide 10 actiuni, a stagnat, pe un rulaj al pietei de 12,76 milioane de ... -
'Nuclearelectrica' si-a facut un depozit de 60 milioane lei la EximBank
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Producatorul de energie electrica 'Nuclearelectrica' (simbol: SNN) si-a facut un depozit de 60 de milioane de euro la Banca de Export - Import a Romaniei EximBank, potrivit unui comunicat remis Bursei de Valori Bucuresti.
Termenul pentru care s-a cons?tituit depozitul este de trei luni, iar rata dobanzii este de 2% pe an. Astfel, la scadenta, compania va obtine suplimentar, o v...
29.07.2014
-
BM sprijina ASF pentru transformarea structurii organizationale si institutionale
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Banca Mondiala (BM) va sprijini Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) pentru optimizarea arhitecturii organizationale (in linie cu mecanismele potrivite pentru o autoritate de supraveghere financiara multi-sectoriala integrata) si imbunatatirea cadrului de reglementare (simultan cu intarirea mecanismului de supraveghere din ASF), costul programului depasind 170.000 dolari, potrivit memorand... -
PIATA PRIMARA BVB nu va percepe comisioane de tranzactionare la emisiuni de titluri de stat pentru retail
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Consiliul de Administratie (CA) al Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a decis astazi ca BVB sa nu perceapa comisioane de tranzactionare pentru operatiunile derulate pe piata primara de Ministerul Finantelor Publice (MFP) pentru emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv investitorilor de retail, potrivit unui comunicat transmis redactiei.
Atat emitentul, cat si cumparatorul nu vor plati comisio... -
Actiunile Electrica intra in componenta indicilor BVB
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI EL
___
Actiunile Electrica (simbol: EL) vor intra in componenta a cinci dintre cei sapte indici ai Bursei de Valori Bucuresti (BVB), potrivit unei hotarari adoptate astazi, in sedinta extraordinara, de Comitetul Indicilor.
Noile structuri ale indicilor vor fi anuntate la finalul zilei de 1 august 2014 si vor intra in vigoare incepand cu sedinta de tranzactionare din 11 august.
Cei cinci indici afectati... -
Trei dintre indicii BVB au inchis in scadere
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Trei dintre principalii indici bursieri de pe BVB au inchis in scadere sedinta de tranzactionare de astazi.
Indicele BET, al celor mai lichide zece actiuni, scade usor cu 0,03 la 6.892,89 puncte.
Noul indice BET Plus, introdus pe 23 iunie, scade usor cu 0,06%, la 1.021,11 puncte. Potrivit BVB, BET Plus 'este un indice ponderat cu capitalizarea free float-ului, ce reflecta evolutia compa...
Pagina