Stiri bursiere

Informatii piata

Orice miscare a pretului unui instrument financiar listat la bursa are la origine o stire bursiera. Noi iti punem la dispozitie o selectie a celor mai importante stiri financiare de ultima ora, pentru a putea lua deciziile investitionale in deplina cunostinta de cauza.

18.11.2020

17.11.2020

  • Indicii BVB au inchis in scadere

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   

    ___
    Indicii de pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB) au inchis in scadere ultima sedinta de tranzactionare , lichiditatea totala fiind de 48,34 milioane de lei (9,92 milioane de euro).

    Indicele BET, al celor mai lichide saptesprezece actiuni, a scazut cu 0,59%, la 8,854.20 puncte, iar indicele BETPlus a scazut cu 0,59% la 1,324.57 puncte.

    Indicele BET Total Return a scazut cu 0,59% la 14,893.68 ...

    mai mult

  • BVB: Valoarea totală a tranzacţiilor cu acţiuni realizate în primele 10 luni depăşeşte nivelul atins în tot anul 2019

    Financial Intelligence   

    ___
    Pietele de capital sunt in continuare sensibile la factorii de risc asociati pandemiei de coronavirus, iar luna octombrie a adus o deteriorare a sentimentului investitional la nivelul pietelor de actiuni de pe plan international, pe masura ce s-au accentuat ingrijorarile privind al doilea val al pandemiei. Degradarea conditiilor de sanatate publica se reflecta in activitatea burselor, insa investitorii sunt atenti si la anunturile care ar putea permite ameliorarea situatiei actuale si orice veste semnificativa in acest sens se transmite in activitatea investitionala.

    mai mult

  • Cătălin NIȚU – numit președinte al Directoratului Transelectrica, pentru patru ani

    Financial Intelligence   TEL

    ___
    Cătălin NIȚU a fost numit președinte al Directoratului Transelectrica (TEL), pentru patru ani, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

    mai mult

  • NICU MARCU, PRESEDINTELE ASF: "Monitorizam cu atentie contextul economic global"

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   

    ___
    Presedintele Autoritatii de Supraveghere Financiara, Nicu Marcu este de parere ca in aceasta perioada "trebuie sa fim extrem de atenti la evolutiile pietelor internationale pentru a putea preintampina eventuale reverberatii care vor ajunge si in Romania", se arata intr-o postare publicata pe Facebook.

    Nicu Marcu a declarat: "Una dintre misiunile noastre fundamentale este aceea de a asigura stab...

    mai mult

  • ADRIAN TANASE, BURSA DE VALORI BUCURESTI: "Perioada urmatoare va consemna, probabil, mai multa activitate la bursa"

    BURSA.RO - TITLURILE ZILEI   

    ___
    * Valoarea totala a tranzactiilor cu actiuni realizate la BVB in primele zece luni a depasit nivelul atins in tot anul trecut
    Perioada urmatoare va consemna, probabil, mai multa activitate la bursa, pentru ca ponderea tarii noastre in indicii MSCI destinati Pietelor de Frontiera va creste, din decembrie, urmand sa ajunga de la 8% in prezent la peste 10% intr-un an de zile, conform mecanismului...

    mai mult

Pagina

inchide