18.05.2016
-
Reîncepe goana după aur: raliul este doar la început, spune unul dintre cei mai importanți investitori de pe Wall Street
ZF RO - FONDURI MUTUALE
___
Goana după aur din acest an, ajunsă deja la niveluri record, se intensifică, deținerile în ETF-uri urcând acum cu un sfert. Investitorii profită de prețurile aflate în scădere în ultimele două săptămâni pentru a-și spori deținerile pe fondul temerilor în creștere legate de eficiența politicilor băncilor centrale la nivel mondial, scrie Bloomberg. -
Farmaceutica Remedia, afaceri de 51 mil. lei în T1, în scădere cu 18%
ZF RO - FONDURI MUTUALE RMAH
___
Farmaceutica Remedia a înregistrat în primele trei luni din anul 2016 pierderi de 149 de mii de lei, în cursul aceleiași perioade de anul trecut compania a obținut un profit de 492 de mii de lei.
17.05.2016
-
Bancile americane spun ca urmeaza o vara dureroasa pentru investitori, dar istoria le contrazice
WALL-STREET.RO - PIETE DE CAPITAL
___
Alegerile din SUA si posibilitatea cresterii dobanzii cheie in aceasta tara ii face pe bancherii americani sa se declare pesimisti pentru aceasta vara. Chiar si asa insa, istoria ultimului deceniu arata ca in anii fara evenimente majore in intervalul... -
Indicii BVB au inchis in scadere
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI
___
Principalii indici de pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB) au inchis in depreciere sedinta de tranzactionare de astazi.
Indicele BET, al celor mai lichide zece actiuni, a coborat cu 0,58%, la 6.408,02 puncte, iar indicele BETPlus a ajuns la 950,42 puncte, dupa o depreciere de 0,5%.
Noul indice BET Total Return, introdus pe 23 septembrie 2014, a scazut cu 0,58%, la 7.326,42 puncte.
BET-FI, i... -
Profiturile și activele cumulate ale celor mai mari cinci grupuri bancare au sărit în primul trimestru cu peste 10%
ZF RO - FONDURI MUTUALE
___
Grupurile BCR, BRD-SocGen, Banca Transilvania, Raiffeisen Bank și UniCredit au obținut în primul trimestru (T1) profituri cumulate de circa 853 mil. lei, cu 13,5% peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce activele totale ale celor cinci bănci au făcut un salt de 10,4%, la 221,6 mld. lei. -
Pierdere de 1,5 milioane pentru Prefab, in primul trimestru
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI PREH
___
Prefab (PREH) a inregistrat o pierdere de 1,5 milioane de lei, in primul trimestru, dupa un profit de 5.642 lei, in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit unui raport al companiei.
Afacerile companiei s-au cifrat la 10,4 milioane de lei, in primele trei luni, fiind in scadere cu 27% fata de trimestrul I din 2015.
''Daca in anul 2015, raportat la 2014, s-a constatat o crestere reala in sector... -
IN PRIMUL TRIMESTRU DIN 2016 Profitul net al 'Electrica' a crescut cu 12%
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI EL
___
Grupul Electrica a inregistrat, in primul trimestru, un profit net consolidat de 142 milioane lei, in crestere cu 12%, fata de primul trimestru al anului trecut, potrivit unui comunicat de presa.
Profitul operational pe trimestrul I 2016 a fost de 170 milioane lei, cu 19% mai mare decat in aceeasi perioada din 2015.
In primele trei luni din 2016, Grupul Electrica a inregistrat o crestere de 12% ... -
BVB Piata, dominata de 'deal'-ul de 38 milioane lei cu actiuni 'Fondul Proprietatea'
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI FP
___
Piata principala a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a fost dominata, in sedinta de tranzactionare de ieri, de un ''deal'' de 38,09 milioane lei, realizat cu titluri ''Fondul Proprietatea'' (FP), incheiat la pretul de 0,716 lei/unitate, in depreciere cu 0,69%. Pachetul de 53,2 de actiuni tranzactionat ieri reprezinta 0,04% din societate.
Principalii indici ai BVB au incheiat sedinta in depreciere, in ... -
Alro a raportat o scadere a profitului net
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI ALR
___
Alro Slatina a inregistrat un profit net ajustat de 41 de milioane de lei, comparativ cu 23 de milioane de lei, in perioada similara din 2015, potrivit unui comunicat de presa.
Cifra de afaceri a companiei a fost de 564 de milioane de lei, in scadere de la 598 milioane de lei, in perioada similara din 2015.
''Rezultatele financiare pentru primul trimestru demonstreaza, inca o data, ca piata alum... -
IN PRIMUL TRIMESTRU 'Transelectrica' a raportat un profit de 99 milioane de lei
BURSA.RO - TITLURILE ZILEI TEL
___
''Transelectrica'' (TEL) a inregistrat, in primul trimestru, un profit net de 99 milioane de lei, in scadere cu 21,6% fata de cel din primele trei luni din 2015, potrivit raportului companiei, publicat ieri.
In trimestrul I, cantitatea de energie electrica tarifata a inregistrat o valoare (14,02 TWh) asemanatoare cu cea din perioada similara a anului trecut.
Potrivit companiei, veniturile realiza...
Pagina